مووینگ اوریج چیست؟

مووینگ اوریج چیست؟

مووینگ اوریج یا همان میانگین متحرک ها در نمودار به محاسبه کندلهای گذشته سهم میپردازند و به صورت یک خط در کنار کندل ها به نمایش در میایند. مووینگ اوریج ها از اندیکاتورهای مادر محسوب شده و جند اندیکاتور با تکیه بر محاسبه این اندیکاتور ایجاد شده اند.

کاربرد مووینگ اوریج

سه کاربرد برای اندیکاتور مووینگ اوریج در زیر بیان میکنیم :

حمایت و مقاومت با مووینگ اوریج

  • میتوان از این اندیکاتور برای پیدا کردن حمایت و مقاومت روی نمودار و قیمت استفاده کرد. در تصویر زیر نقاط معین شده روی اندیکاتور مووینگ اوریج به عنوان مقاومت و حمایت هستند. زمانی مووینگ اوریج به عنوان حمایت و مقاومت تلقی میشود که دوره و تنظیمات مووینگ اوریج درست وارد شده باشد و در گذشته سهم مووینگ اوریج درست عمل کرده باشد. یعنی با برخورد به خط مووینگ اوریج کندل ها تغییر روند داده اند.همانطور که در تصویر زیر مشاهده میکنید کندل ها نتوانسته اند در چند برخورد خود با خط مووینگ اوریج ، آن را بشکنند و این نشانه این است که این خط مووینگ اوریج به عنوان یک مقاومت قابل توجه است و نیز پس از شکسته شدن میتواند به عنوان یک حمایت خوب تلقی شود.

حمایت و مقاومت با مووینگ اوریج

سیگنال گیری با مووینگ اوریج

  • از تقاطع چند مووینگ اوریج میتوان به عنوان تغییر روند و یا نوسان گیری استفاده کرد.یعنی اگر یک مووینگ اوریج با دوره زمانی کوتاه و یک مووینگ اوریج با دوره زمانی بلند را روی نمودار داشته باشیم به شرطی که در گذشته سهم و نمودار این دو خط با کراس خود سیگنال مناسب را صادر کرده باشند. در چنین مواقعی میتوانیم سیگنال صعود یا نزول را از تقاطع دو یا چند مووینگ اوریج داشته باشیم. در تصویر زیر سیگنالهای مختلف را از تقاطع مووینگ اوریجها مشاهده میکنید.

سیگنال گیری با مووینگ اوریج

​​​​​​​سیگنال گیری از جمع شدن مووینگ اوریج

  • از جمع شدن چندین مووینگ اوریج با دوره های زمانی متفاوت و روی هم افتادن خطوط آنها یا نزدیک شدن خطوط موونگ اوریجها به هم میتوان سیگنال تغییر روند سنگین و قوی را داشت یعنی فنر قیمتی جمع شده است و ممکن است تغییر روند قوی داشته باشیم.به تصویر زیر دقت کنید هر موقع نمودار اراده تغییر روند داشته است مووینگ اوریج های مختلف به هم نزدیک شده اند و مانند فنر جمع شده اند.

​​​​​​​جمع شدن چند مووینگ اوریج


اشتراک در تلگرام

درباره نویسنده
Generic placeholder image
گروه بی نظیر
مدرس و تحلیلگر بازار سرمایه تحلیلگر بازار مالی فارکس تحلیلگر ارشد سایت یار سرمایه برگزاری بیش از صد دوره آموزشی تحلیل بورس و فارکس عضو تیم icf_market تنها ارائه دهنده سبک ولوم تریدینگ به زبان فارسی در دنیا

مطالب مشابه

آموزش بورس در قم _ آموزش اختیار معامله در قم
آموزش بورس در قم _ آموزش اختیار معامله در قم

آموزش بورس و اختیار معامله به صورت حضوری در قم

معرفی انواع نمودار قسمت پنجم
معرفی انواع نمودار قسمت پنجم

کندل استیک یانمودار شمعی

معرفی انواع نمودار قسمت چهارم
معرفی انواع نمودار قسمت چهارم

کندل استیک یانمودار شمعی

معرفی انواع نمودار قسمت سوم
معرفی انواع نمودار قسمت سوم

بار چارت یا نمودار میله ای

تعداد دیدگاه ها :
دیدگاه خود را بنویسید

برای ارسال دیدگاه وارد حساب کاربری شوید

دسته بندی مطالب

دوره های آموزشی
نظرات دانشجویان