فیلتر فروش اختیار معامله

نکاتی مثل ارزش و وزن پارامتر های مختلف برای انتخاب اختیار معامله مناسب مثل دلتا، تتا، قیمت پریمیوم و.. وجود دارد.در نبود یک فیلتر مناسب شما مجبورید حدود 600 سهام (تا تاریخ نگارش مقاله) موجود در بازار را بر اساس پارامترهای مختلف نظیر ورود پول هوشمند، حجم معاملات، کف تکنیکال، اندیکاتورهای مختلف، ورود بازیگر، نسبت خریدار به فروشنده و... تک به تک بررسی کنید؛ درحالی که استفاده از فیلتر ها به شما کمک می کند تا سهام ارزنده مورد نظر خود را از میان طیف وسیعی از سهام موجود در بازار بورس و فرابورس شناسایی کنید. در این صورت می توانید با صرفه جویی در وقت خود بهترین سهام را شناسایی و انتخاب کنید.

بازار اختیار معامله نیز دقیقا به همین صورت است. در واقع در این بازار با بررسی پارامترهای مختلف برای قرارداد های اختیار معامله، اختیار مناسبی را انتخاب می کنیم. در این میان مهم ترین پارامتر، ارزش معاملات است. چنانچه یک قرارداد اختیار معامله دارای ارزش معاملات بالایی باشد، امکان نقد شوندگی بیشتری دارد. انتشار یک خبر خوب می تواند به ارزندگی آن قرارداد بیافزاید.

پارامتر بعدی، درصد سر به سری خریدار است. برای مثال اگر این عدد برابر با 7 درصد باشد، در واقع سهم پایه باید 7 درصد رشد کند تا خریدار سر به سر شود و از آن به بعد وارد سود دهی شود تا نسبت به اعمال قرارداد اقدام کند.

تفاوت با بلک شولز، پارامتر مهم بعدی است. همانطور که در دوره آموزشی پیشرفته ناگفته های اختیار معامله نیز اشاره شده بود، قیمت بلک شولز همان قیمت منصفانه اختیار است و فاصله قیمت تابلو با این قیمت در سفارش گذاری شما بسیار حائز اهمیت است.
برای دسترسی به فیلتر فروش اختیار معامله می توانید از صفحه خدمات اختیار معامله که در منو سایت نیز وجود دارد اقدام کنید. صفحه دیده بان اختیار معامله به منظور تسهیل تصمیم گیری معامله گران بازار بورس ایران طراحی شده است. در این صفحه داده های اساسی و پایه در اختیار معامله فراهم شده است. همچنین سعی شده مهمترین پارامترها که برای انتخاب یک اختیار معامله ارزنده مهم هستند،  در یک نگاه قابل بررسی باشد.

برای اینکه بیشتر با بازارآپشن آشنا شوید توصیه ما این است که حتما با سلسله مقالات ما همراه باشید.

 

استراتژی پنجم SHORT STRADDLE:

در قسمت یازدهم از سری آموزش های بازار اختیار معامله به بررسی استراتژِی لانگ استرادل و حالتهای مختلف آن پرداخته شد در این قسمت هم به استراتژِی شورت استرادل خواهیم پرداخت 

 

این استراتژِی مناسب برای روند های خنثی در یک سهم است به خلاف استراتِژی قبلی که مناسب برای سهام با نوسان بالا بود . در این استراتـژِی زیان نامحدود و سود محدود است یعنی دقیقا مخالف استراتژِی LONG STRADDLE که سود نامحدود و زیان محدودی داشت . همانطور که در استراتژی لانگ استرادل گفتیم که باید محدوده قیمتی بین قیمت سر به سر اختیار خرید و قیمت سر به سر اختیار فروش  را مشخص کنیم ولی تفاوت استراتژِی لانگ استرادل و شورت استرادل در این است که سود در استراتژِی شورت استرادل محدود به این محدوده قیمتی است ولی در استراتژِی لانگ استرادل سود نامحدود بود

راه بدست آوردن محدوده  قیمت سر به سری ها:

   قیمت اعمال +  قیمت پریمیوم اختیار خرید  +  قیمت پریمیوم اختیار فروش  = قیمت سربه سری اختیار خرید

 قیمت اعمال قیمت پریمیوم اختیار خرید  - قیمت پریمیوم اختیار فروش  = قیمت سربه سری اختیار فروش

نکات زیر را حتما باید در این استراتژِی استفاده کنید :

1) به خنثی بودن روند سهم خود توجه کنید که تا تاریخ سررسید داخل محدوده قیمتی که مشخص شده است باشد چرا که سود در این استراتژِی در حالتی است که قیمت سهام داخل در محدوده قیمتی باشد

2) قراردادهایی که در این استراتژِی باید معامله شود :1 فروش اختیار خرید 2 فروش اختیار فروش

3) در سود یا زیان بودن قراردادها در این استراتژی مهم نیست

4)قراردادهایی باید برای معامله انتخاب شود که شماره قراردادو قیمت اعمال و تاریخ سر رسید یکسانی داشته باشند

5) زیان نامحدود است به این معنی که اگر قیمت تا تاریخ سر رسید از محدود قیمتی سر به سر خارج باشد وارد زیان میشود و هر چه از این محدوده دور تر شود زیان بیشتر میشود.

6) بیشترین سود زمانی است که قیمت احتمالی سهم در تاریخ سر رسید به قیمت اعمال برسد

7)در استراتژی استرادل (چه شورت و چه لانگ) سهام پایه تا تاریخ سررسید خریداری نمیشود از این رو در محاسبات خود قیمت سهم پایه را نباید داخل در سرمایه درگیر در معامله آورد

8)در استراتژِی شورت استرادل چون در مقام فروشنده هستیم و باید وجه تضمین برای هر معامله که انجام میدهیم بگذاریم پس باید در محاسبات خود وجه تضمین را نیز داخل در سرمایه درگیر کرد.و در مقابل باید پریمیوم هایی که برای فروش از خریدار گرفته شده را نیز از محاسبه سرمایه درگیر کم کرد.

 

برای یادگیری بازار اختیار معامله در بورس ایران بصورت ویدئو و به زبان ساده وارد صفحه دوره جامع ناگفته های بازار اختیار معامله شوید و حرفه ای آموزش ببینید.

 

فرض کنید سهمی که روند خنثی دارد را پیدا کردید و تحلیل شما این است که همین روند ادامه دار خواهد بود از اینرو از استراتژِی شورت استرادل استفاده میکنید. و سهم مورد نظر شما به اطلاعات زیر است :

قیمت سهم پایه :4353                 قیمت اعمال :3934                 قیمت احتمالی: متغیر

پریمیوم دریافتی برای فروش اختیار خرید:760        پریمیوم پرداختی برای فروش اختیار فروش :100

ابتدا باید محدوده قیمت سربه سری را بدست بیاوریم :

قیمت سربه سری اختیار خرید: 3934+760+100=4794

قیمت سربه سری اختیار خرید: 3934-760-100=3074

حال باید حالات مختلفی که ممکن است در این معامله رخ دهد را بررسی کنیم :

حالت اول : قیمت سهم به 5000  رسیده است :

در این حالت در زیان خواهید بود چرا که قیمت سهم خارج از محدوده قیمتی است و هر چه قیمت از این محدوده بیشتر دور شود زیان بیشتر خواهد شد . ولی سوال این است که چرا و چگونه این زیان اتفاق میافتد؟

وقتی قیمت سهم به 5000میرسد ، قطعا خریدار اختیار خرید اعمال خواهد کرد چرا که قیمت اعمال 3934 است و او میتواند شما را مجبور کند که سهم را از بازار 5000خریده و به او 3934 بفروشید . البته از این زیان باید پریمیوم دریافتی خود را کم کنید و زیان واقعی را محاسبه کنید.یعنی :

5000-3934-760-100=206 زیان واقعی شما در هر برگه سهم یا در هر یک حجم از قرارداد اختیار معامله خواهد بود

حالت دوم :قیمت سهم به 2000برسد :

در این حالت هم در زیان خواهید بود چرا که طبق استراتژی شورت استرادل فقط در صورتی سود خواهید کرد که قیمت سهم بین محدوده قیمتی سر به سری باشد یعنی بین 3074و4794 باشد.حال سوال این است که چرا و چگونه در زیان قرار میگیرد؟

در این حالت یکی از قراردادها زیان میرساند و دیگری سود ، فروش اختیار خرید ، سود محدودی به اندازه پریمیوم دریافتی خواهد داشت ولی فروش اختیار فروش زیان ده خواهد بود به این توضیح که:

وقتی قیمت اعمال 3934است و قیمت سهم 2000است قطعا خریدار اختیار فروش اعمال خواهد کرد یعنی میتواند هر برگه سهم 2000را به قیمت 3934به فروشنده بفروشد واین مقدار تفاوت قیمت زیان فروشنده اختیار فروش خواهد بود البته باید پریمیوم های دریافتی را از این زیان کم کرد تا زیان واقعی بدست آید .یعنی    3934-2000-760-100=1074

در هر برگه سهم 1074مقدار زیان خواهد بود.

 

حالت سوم : قیمت سهم به 3934 برسد:

در این حالت این استراتژِی در سود خواهد بودچرا که در محدوده قیمت های سر به سری است .حال باید چگونگی و مقدار سود را بررسی کنیم .

در یک قرارداد اختیار معامله وقتی قیمت به قیمت اعمال برسد ، خریدار اعمال نخواهد کرد چرا که قیمت سر به سری خریدار بالاتر از قیمت اعمال است ، پریمیوم پرداختی خریدار به عنوان زیان او در نظر گرفته خواهد شد .پس در این استراتژِی که در دو قرارداد اختیار معامله در مقام فروشنده هستید پریمیوم های دریافتی به عنوان سود فروشنده حساب خواهد شد . در مثال مذکور 760+100مقدار پریمیومی خواهد بود که به عنوان سود برای فروشنده حساب خواهد شد.

 

پیشنهاد ما پلتفرم معاملاتی گروه بی نظیر است که در صفحه خدمات اختیار معامله فراهم شده و دارای امکانات جذاب و  جامعی است که شما را شگفت زده می کند.
 
اختیار معامله،استراتژِی اختیار معامله،بازارآپشن،استراتژِی شورت استرادل

 


اشتراک در تلگرام

درباره نویسنده
Generic placeholder image
گروه بی نظیر
مدرس و تحلیلگر بازار سرمایه تحلیلگر بازار مالی فارکس تحلیلگر ارشد سایت یار سرمایه برگزاری بیش از صد دوره آموزشی تحلیل بورس و فارکس عضو تیم icf_market تنها ارائه دهنده سبک ولوم تریدینگ به زبان فارسی در دنیا

مطالب مشابه

قسمت پنجم آموزش فیبوناچی : مواقع استفاده  ازفیبوناچی  اکستنشن و ریت رسمنت
قسمت پنجم آموزش فیبوناچی : مواقع استفاده ازفیبوناچی اکستنشن و ریت رسمنت

تشخیص روند کلی نمودار برای رسم فیبوناچی مهم است

قسمت چهارم آموزش فیبوناچی :آموزش بدست آوردن نقاط حمایت و مقاومت معتبر در نمودار
قسمت چهارم آموزش فیبوناچی :آموزش بدست آوردن نقاط حمایت و مقاومت معتبر در نمودار

میتوانید همزمان از چند فیبوناچی در یک نمودار استفاده کنید

قسمت سوم آموزش فیبوناچی: فیبوناچی آرکس چیست؟
قسمت سوم آموزش فیبوناچی: فیبوناچی آرکس چیست؟

فیبوناچی آرکس یکی از انواع فیبوناچی است که میتوان از این ابزار برای بدست آوردن نقاط حمایت…

قسمت دوم آموزش فیبوناچی : نحوه کار با اعداد فیبوناچی
قسمت دوم آموزش فیبوناچی : نحوه کار با اعداد فیبوناچی

هنر استفاده از اعداد فیبوناچی در بورس را بیاموزید

قسمت اول آموزش فیبوناچی : فیبوناچی چیست ؟
قسمت اول آموزش فیبوناچی : فیبوناچی چیست ؟

اعداد زیر جزو ترازهای مهم فیبوناچی است : 0/236  0/382   0/5   0/618   0/786   0/886

تعداد دیدگاه ها : 0
دیدگاه خود را بنویسید

برای ارسال دیدگاه وارد حساب کاربری شوید

دوره های آموزشی
نظرات دانشجویان