تحلیل وضعیت بازار با ایچیموکو

تحلیل وضعیت بازار با ایچیموکو


کاربرد ایچیموکو


اندیکاتور ایچیموکو یکی از ابزار های محاسبات مالیاتی است. این ابزار اطلاعات زیادی را در اختیار تحلیل گران قرار می دهد. طوری که این اطلاعات بیشتر از نمودارهای ساده شمعی هستند. پس استفاده از این اندیکاتور کمک بزرگی به تحلیلگران می کند.

 

اندیکاتور در مرحله اول بسیار سخت و پیچیده به نظر می آید؛ اما اگر آن را به صورت کامل یاد بگیرید، با یک نگاه به نمودار، وضعیت بازار برای شما مشخص می شود. اندیکاتور ایچیموکو دارای 5 خط می باشد. اما این اندیکاتور به قدری اطلاعات مفید دارد؛ که برخی از تحلیل گران تنها با استفاده از دو الی سه خط آن، سیگنال خرید و فروش را دریافت می کنند. البته لازم به ذکر است که برای رسیدن به اطلاعات دقیق از تمامی عناصر نمودار استفاده شود. از ایچیموکو به عنوان یک اندیکاتور یاد می شود. اما کارایی و قابلیت های آن بسیار فراتر از یک اندیکاتور است. می توان به آن به چشم یک نمودار شمعی پیشرفته نگاه کرد. حتی پیشرفته تر از نمودار های شمعی در واقع ایچیموکو به طوری طراحی شده است که، تمامی قابلیت های نمودارهای مختلف را، در خود دارد. طوری که با فراگیری ایچیموکو دیگر نیازی به استفاده از اندیکاتورهای دیگر نیست. چون همان طور که می دانید، ابزارهای محاسباتی مختلف هستند، هم چنین کارایی هر کدام متفاوت است. اما آموزش کامل ایچیموکو می تواند، تمامی آن ها را پوشش دهد. 

به کمک ایچیموکو می توان وضعیت بازار را در سه حالت بررسی کرد:

تحلیل تاریخی

تحلیل فعلی

تحلیل آینده

 

پایه و اساس اندیکاتور ایچیموکو از میانگین متحرک نشات می گیرد. ایچیموکو یک اندیکاتور تاخیری و تایید کننده است. هر زمان که از ایچیموکو استفاده کنید، ممکن است در جستجوی سیگنال ها با تاخیر عمل کند. اما اطلاعات خوبی را در اختیار معامله گر و یا تحلیل گر قرار می دهد. طوری که می توان اطلاعات کاملی از نواحی اشباع خرید و فروش، قدرت روند و محدوده ورود به روند خنثی و سیگنال های خرید و فروش را در اختیار ما قرار دهد. ایچیموکو دارای خطوط مختلفی می باشد. با استفاده از این خطوط می خواهیم، وضعیت بازار را در دوره های مختلف بررسی کنیم.

تحلیل تاریخی با استفاده از چیکو اسپن

چیکو اسپن نمودار ساده خطی قیمت می باشد که از به هم وصل کردن قیمت های آخرین معامله به صورت روزانه به دست می آید.  با استفاده از نرم افزار می توان پس از رسم نمودار آن را 26 کندل به عقب بر گردانیم. در این حالت به خط سبز  رنگ اندیکاتور میرسیم. علاوه بر این، از چیکو اسپن می توان به عنوان خطوط حمایت و مقاومت استفاده کرد. طوری که از سقف و کف تشکیل دهنده این خط برای خطوط حمایت و مقاومت در میان مدت و بلند مدت استفاده کنیم. چیکو اسپن خطی بود که نمودار خطی قیمت را به ما نشان می داد. پس می توان تمامی ابزارهای روند و حمایت و مقاومت را روی آن پیاده سازی کرد. با وصل شدن قیمت های آخرین معامله به همدیگر، می توانید وضعیت بازار را به خوبی مشاهده کنید. و از کندل های دیگر بی نیاز شوید.

چگونه با چیکو اسپن، قدرت روند را تشخیص دهیم؟

به کمک چیکواسپن می توانیم قیمت های فعلی و قبلی بازار را مقایسه کنیم. این نمودار بعد تاریخی بازار را به ما نشان می دهد. با استفاده از این قسمت ایچیموکو می توانیم به تشخیص وجود روند در بازار و قدرت آن برسیم.

روند صعودی: چیکو اسپن بالای نمودار قیمت

روند نزولی: چیکو اسپن پایین نمودار قیمت

روند خنثی: چیکو اسپن به نمودار قیمت نزدیک شده باشد

 

دو نکته در مورد چیکو اسپن:

  • چیکواسپن به تنهایی یک اندیکاتور تاخیری می باشد و تایید نهایی را انجام می دهد.
  • استفاده از چیکواسپن برای تشخیص قدرت روند و ادامه دار بودن روند

اگر در مسیر حرکت چیکو اسپن، نمودار قیمتی و ابرکومو وجود نداشته باشد، روند به حرکت خود پر قدرت ادامه می دهد. اما اگر در مسیر حرکت با یکی از خطوط اندیکاتور حرکت کند، مانند ابرکومو و یا کندل قیمت، روند قدرت کافی را ندارد.

 

 

چطور از چیکو اسپن در تحلیل با ابزار ایچیموکو استفاده کنیم ؟!

با توجه به مطالب فوق می توان نتیجه گرفت که نمودار قیمت در برابر چیکو اسپن نقش حمایت و مقاومت را دارد. در مورد چیکو اسپن به یک مثال نقض بر می خوریم. یک روند قوی با شکستن قیمت توسط چیکو اسپن شروع نمی شود، و باید همه موارد سنجیده شود. قبلا هم گفته بودیم که از تمامی جزییات ایچیموکو برای انجام یک معامله استفاده کنید.

 

دومین بعدی که بررسی می کنیم در زمان فعلی است و  با استفاده از خط تنکان سن و کیجون سن می باشد.

تنکان سن و کیجون سن دوتا از کاربردی ترین منحنی در ایچیموکو هستند. هر کدام از این دو منحنی به ترتیب نقش میانگین متحرک 9 و 26 روزه را دارند. البته با میانگین متحرک تفاوت هایی هم دارند. میانگین متحرک معمولا میانگینی از قیمت های آخرین معامله از یک دوره مشخص است. اما در مقابل کیجون سن و تنکان سن بر اساس بیشترین قیمت و کمترین قیمت هستند. به همین دلیل یکسری شکستگی در کیجون سن و تنکان سن رخ می دهد که در میانگین متحرک وجود ندارد. این شکستگی ها نقش حمایت و مقاومت را ایفا می کنند.

 

حمایت و مقاومت تنکان سن و کیجون سن

در بالا گفتیم که این دو خط نقش حمایتی و مقاومتی را دارند. چیکو اسپن را به عنوان نمودار قیمت و تنکان سن و کیجون سن به عنوان میانگین های متحرک در نظر گرفته می شوند. این دو منحنی هم حالت استاتیکی را حفظ می کنند و هم حالت دینامیکی. یعنی همچنان که دارای قله و دره می باشند، در زمان حال عمل می کنند. هم چنین این دو منحنی نقش حمایت و مقاومت را نیز به خوبی ایفا می کنند. در مواقعی که این منحنی به صورت یک خط صاف افقی در بیایند، سطح حمایتی و یا مقاومتی قوی تری شکل می گیرد. یکی ازحالت های مهمی که در ایچیموکو رخ می دهد، زمانی است که دو منحنی تنکان سن و کیجون سن روی هم قرار می گیرند. کیجون سن را به عنوان حمایت/ مقاومت بلند مدت و تنکان سن به عنوان حمایت/ مقاومت کوتاه مدت در نظر گرفته می شود. وقتی این دو منحنی روی هم قرار میگیرند، یک سطح دینامیک مهم شکل می گیرد.

 

بعد سوم : آینده با ابر کومو ، سنکو اسپن A و سنکو اسپن B

در مقالات قبلی گفته بودیم که، محدوده بین سنکو A  و سنکو B، ابر کومو را تشکیل می دهند. این دو منحنی 26 کندل به سمت راست جابجا شده اند، به همین دلیل آینده بازار را برای ما مشخص می کنند. با استفاده از جزییات ابر کومو هم می توان وضعیت بازار را مشخص کرد. در صورتی که پهنای ابرکومو زیاد باشد، نشان از نوسانات شدید بازار در گذشته است و در یک محدوده زمانی کوتاه است. نوسانات شدید باعث می شوند که خطوط حمایت و مقاومت استاتیک زیادی را ایجاد کنند.  به همین دلیل وضعیت معامله برای افراد سخت می شود. وقتی خطوط حمایت و مقاومت به یک دیگر نزدیک باشند، نمی توان تشخیص داد که باید وارد معامله شد یا منتظر ماند تا خطوط شکسته شوند. یک توصیه ای که به معامله گران می شود، این است که داخل ابرکومو معامله ای انجام ندهند.  قیمت ها اکثرا، سعی دارند که از نواحی نازک ابر کومو عبور کنند و آن را بشکنند. زیرا نازک بودن ابرکومو نشان دهنده ضعیف بودن منطقه حمایت است.


اشتراک در تلگرام

درباره نویسنده
Generic placeholder image
گروه بی نظیر
مدرس و تحلیلگر بازار سرمایه تحلیلگر بازار مالی فارکس تحلیلگر ارشد سایت یار سرمایه برگزاری بیش از صد دوره آموزشی تحلیل بورس و فارکس عضو تیم icf_market تنها ارائه دهنده سبک ولوم تریدینگ به زبان فارسی در دنیا

مطالب مشابه

آموزش بورس در قم _ آموزش اختیار معامله در قم
آموزش بورس در قم _ آموزش اختیار معامله در قم

آموزش بورس و اختیار معامله به صورت حضوری در قم

معرفی انواع نمودار قسمت پنجم
معرفی انواع نمودار قسمت پنجم

کندل استیک یانمودار شمعی

معرفی انواع نمودار قسمت چهارم
معرفی انواع نمودار قسمت چهارم

کندل استیک یانمودار شمعی

معرفی انواع نمودار قسمت سوم
معرفی انواع نمودار قسمت سوم

بار چارت یا نمودار میله ای

تعداد دیدگاه ها :
دیدگاه خود را بنویسید

برای ارسال دیدگاه وارد حساب کاربری شوید

دسته بندی مطالب

دوره های آموزشی
نظرات دانشجویان