ایچیموکو چیست _ آموزش ایچیموکو به زبان ساده

ایچیموکو چیست

خوشحالم که این صفحه اومدی و میدونم دنبال چی هستی . ایچیموکو یه ابزاره که کمک میکنه یه معامله گر توی معاملاتش حساب کتاب داشته باشه و بدونه سهم قراره چیکار کنه و حمایت و مقاومت آینده ش کجاست و کدوم قیمته.ایچیموکو چند قسمت داره یه ابر داره که بهش میگن ابر کومو که با سبز شدن و قرمز شدنش بهت میگه آینده سهم نزولی یا صعودیه . از اون طرف دوتا خط کنار این ابر نشون میده که یکیش کیجونسن و اون یکی تنکانسن. این دوتا خط هم با قطع کردن همدیگه یا قطع کردن ابر کومو یا قطع کردن کندل قیمتی میتونن یه سری اطلاعات بهت بدن که نمیشه همشو اینجا بگم باید آموزشش رو بگذرونی . تازه قسمت دیگه ای مثل چیکواسپن داره که توضیحاتش طولانی میشه . پیشنهاد میکنم حالا که تا اینجا اومدی یه سری به آموزش های رایگان ما بزن که از صفر تا صد ایچیموکو رو تو ویدیو برات گذاشتیم تا بتونی به یه ابزار معاملاتی مسلط بشی و سهامت رو تحلیل کنی .کلیک کن روی لینک زیر

 

آموزش ایچیموکو پیشرفته

 

اندیکاتور ایچیموکو، روند نما است. یعنی نمایش نموداری دارد به همین دلیل ایچیموکو هم روی نمودار ظاهر می شود.شاید در ابتدای کار این اندیکاتور بسیار پیچیده به نظر بیاید، اما اگر کمی پیش بروید به خاطر تحلیل های حرفه ای و کاربردی که دارد مشتاق کار کردن و معامله کردن با این اندیکاتور خواهید شد.

فیلتر ایچیموکو سایت بی نظیر چارت

حالا ممکنه بعضیا خودشون حرفه ای باشن تو ایچیموکو ولی حال ندارن همه سهام بورس رو تحلیل ایچیموکویی داشته باشن به خاطر همین دنبال فیلتر ایچیموکو میگردن که معامله شون راحت تر بشه. باید بگم برا این افراد هم برنامه داریم و میتونن از فیلتر ایچیموکویی که طراحی کردیم نهایت لذت رو ببرن . اونایی که ایچیموکو بلد باشن میدونن این فیلتر چه گنجیه برید ببینید. کلیک کن روی لینک پایینی....راستی اینم بگم که اصلا ما مهمترین استراتژی معاملاتی که بدست آوردیم بعد از اینهمه معامله کردن ، استراتژی ایچیموکو هستش یعنی به این نتیجه رسیدیم که برای تحلیل تکنیکال درست نمودار و پیدا کردن مقاومت و حمایت درست و خط روند معتبر ، نیاز به ایچیموکو داریم و با یه سری تغییراتی که دادیم تونستیم به یه استراتژی شخصی برسیم و ازش استفاده کنیم. خلاصه از دست ندید ایچیموکو رو و تا تهش برید و ماهر بشید تا بتونید واقعا تو معامله گری موفق باشید.

فیلتر ایچیموکو

 

تاریخچه ایچیموکو

گویچی هوسودا روزنامه نگار ژاپنی که توانست استراتژی ایچیموکو را طراحی کند و با توجه به اعداد منحصر به فردی که در فرایند ایجاد این اندیکاتور استفاده کرد به یک ابزار محاسباتی دست پیدا کرد و نام ایچیموکو را گرفت.ایچیموکو یک اندیکاتور شگفت انگیز است .همان طور که می دانید، اندیکاتورها با استفاده از محاسبات ریاضی بر روی قیمت سهم و حجم معاملات آن، اطلاعات مهمی را ارائه می دهند. ایچیموکو هم به نوعی یک اندیکاتور است که از آن در بازار های مالی استفاده می شود. این اندیکاتور در میان اندیکاتور های دیگر شهرت بیشتری دارد. چرا که دقت بسیار بالایی در تحلیل دارد و می تواند برای سرمایه گذاران بسیار مفید باشد. این استراتژی را تحلیلگران ژاپنی بعد از سالها تلاش توانستند بسازند و به صورت رایگان در اختیار همگان قرار دهند.ایچیموکو حساس به اعدادی مانند 26 یا 52 یا 9 است که درون خود با محاسبات مختلفی پیرامون این اعداد به یک نقاط و اعداد حساس و مهم در طبیعت دست پیدا کرده است که در نمودار این اعداد معمولا محل تغییر روند و نقاط حمایت یا مقاومت در نمودار میشود.البته این امکان وجود دارد که با تغییر اعداد در تنظیمات ایچیموکو به استراتژی جدیدی دست پیدا کنیم و نقاط حساس در نمودار را با اعداد جدید کشف کنیم چرا که ممکن است مدت کوتاهی بازار نسبت به اعدادی خاص حساسیت نشان دهد.

ایچیموکو چیست ، آموزش ایچیموکو

 

مزایای ایچیموکو

 • شناسایی روند سهم
 • بررسی نقاط حمایت و مقاومت
 • شناسایی جهت و قدرت روند
 • بدست آوردن اطلاعات مهم از سهم در بازه زمانی کوتاه
 • سیگنال های مبنی بر ورود و خروج از سهم
 • مشخص کردن حد ضرر
 • شناسایی نقاط برگشت قیمت سهم
 • اگر کندل ها در بالای ابر قرار داشته باشند، روند صعودی خواهد بود. خط بالایی در ابر ایچیموکو، اولین سطح حمایت و خط پایینی دومین سطح حمایتی  است. اگر زمان کافی بدهیم این سطوح به درستی عمل می کنند.
 • ناحیه مقاومت عکس این حالت است. یعنی وقتی که شمع ها در زیر ابر قرار داشته باشند، ناحیه ابر به ناحیه مقاومت شناخته می شود.
 • قیمت ها قادر هستتد که سطح اول مقاومت و حمایت را بشکنند. اما در شکست سطح دوم ناتوانند و در وسط ابر باقی می مانند. ابرها فرصت های معامله را به ما نشان می دهند.  این ابر ها هستند که فرصت های جدید را به ما نشان می دهند و می توان با آن ها کسب سود کرد.
 • 9 و 26 و 52 اعداد مهمی در ایچیموکو هستند که محاسبه ها بر پایه ی آن ها صورت می گیرد. سیستم ایچیموکو با این اعداد خیلی دقیق عمل می کند. معامله گران سعی دارند که با تغییر این اعداد تجربه های جدیدی به دست آورند.از مزیت های این سیستم می توان به این اشاره کرد که یک سیستم کاملی است و دیگر نیازی به اندیکاتور و اسیلاتور های دیگر نیست. اما برخی از مواقع در تعداد دفعات محدود برخی از تحلیل گران از اندیکاتور های دیگر نیز استفاده می کنند.
 • در بالا اشاره کردیم که ایچیموکو یک نمودار تعادلی است و رابطه ای است بر پایه ی قیمت و تعادل آن. معامله گران برای محاسبه تعادل را بر پایه Closing Prices یا قیمت های بسته شدن محاسبه می کنند. در ژاپن، نقاط بالا و پایین دوره معاملاتی به اندازه قیمت باز شدن و بسته شدن مهم هستند. نقطه بالا ناحیه‌ای است که تقاضا در آن تحت تاثیر عرضه قرار گرفته است. نقطه پایین مکانی است که خریداران به اندازه کافی تقاضا برای جذب عرضه، ایجاد کرده‌اند. این بازه خاصیت پویایی دارد و در هر دوره تغییر می کند.
 • ایچیموکو دارای یک نقطه داخلی است که حالت ایستایی دارد و وقتی قیمت در آن حالت یا به اصطلاح در حالت کومو قرار دارد، در فاز بدون روند قرار گرفته است. اگر قیمت فعلی بالای کومو باشد روند صعودی و قیمت پایین آن روند نزولی خواهد داشت. یکی دیگر از ویژگی های این سیستم می توان به پرایس اکشن پرداخت. با استفاده از ایچیموکو می توان روند حمایتی و مقاومتی را در طی یک دوره 26 روزه تجسم کرد. اما 26 روز قبلی هم بر روی سیستم ایچیموکو تاثیر دارند.

اجزای ایچیموکو

کیجن سن

تنکن سن

چیکو اسپن

ابرکومو

 

ابر کومو

همون ابر سبز یا قرمزی که داخل نمودار میبینید رو میگن که 26 روز آینده رو برات پیش بینی میکنه تازه خطوط ابر هم میتونه اطللاعاتی بهت بده که بیشتر برات توضیح میدم

اگر کیجونسن و تنکانسن را جمع کنیم و تقسیم بر 2 کنیم ابرکومو به دست می آید. به عبارتی دیگر میانگین کیجونسن و تنکانسن را ابرکومو گویند.این نام، از نام ابرهای کومولوس گرفته شده است. اگر خاطرتان باشد ویژگی بارز این نوع ابرها تخت و مسطح بودن همچنین باران زایی آن ها است که بیشترین تاثیر را در رشد محصولات کشاورزی دارند. این ویژگی ها مشابه ویژگی ای است که ابرکومو در ایچیموکو دارد و اگر سیگنال های مناسبی دریافت کند می تواند بسیار مفید فایده باشد. اجزای تشکیل دهنده ابرکومو سنکو اسپن A و B است در واقع این دو عملگر محسباتی ابرکومو را تشکیل داده اند. لازم به ذکر است که در صورتی که ابرکومو زیر کیجون سن باشد و کیجون سن زیر تنکسن باشد و تنکسن زیر نمودار کندل ها قرار گرفته باشد به صورت قطعی روند صعودی خواهد داشت اما اگر این حالت برعکس باشد روند نزولی قطعی خواهد بود.

ابر کومو و اندازه آن

هر چقدر ضخامت ابر بیشتر باشد، عبور قیمت ها از آن، از احتمال کمتری برخوردار است. اما هر چه ابر باریک باشد، قیمت ها راحت تر می توانند ابر ها را بشکنند. آنچه که اهمیت دارد ضخامت ابر است و نحوه قرار گیری سنکو ها تفاوتی در مفهوم آن ایجاد نمی کنند.

نقاط کراس ابر کومو 

در مورد نقاط کراس، سوالی که برای اکثر افراد وجود دارد، اهمیت قطع شدن خطوط سنکو A و سنکو B است. که باید بگوییم قطع شدن این دو خط توسط یکدیگر اهمیتی ندارد. تنها در صورتی این قطع شدن اهمیت دارد که قطع شدن در زمان باریک شدن ابر اتفاق بیفتد.

برگشت روند با ابر 

زمانی که ضخامت ابر باریک می شود میخواهد به ما بگوید که زمان احتمالی  تغییر روند فرا رسیده است. در این مرحله باید ابری را که جلوتر از قیمت ها وجود دارد بررسی کنیم تا ببینیم این ابر باریک در چه زمان و قیمتی صورت گرفته است. شانس برگشت در روند زمانی کم می شود که ابر روبه ضخیم شدن برود. در زمان برگشت سطوح قیمتی شکسته می شوند. هر چقدر سطوح با شدت بیشتری بشکنند، تغییرات سریعتر رخ خواهد داد.

فاصله بین قیمت ها و ابر

در این روش فاصله بین قیمت و ابر اهمیتی ندارد.

 

ابرکومو خودش از دو قسمت تشکیل شده است:

سنکو اسپن A که Up Kumo هم نامیده می‌شود.

سنکو اسپن B که Down Kumo هم نامیده می‌شود.

هر دوی این سنکو اسپن ها ابر کومو را تشکیل می‌دهد. در واقع، به سقف ابر کومو سنکو اسپن A و کف ابر کومو سنکو اسپن B گفته می‌شود.

ابرکومو سبز

این حالت زمانی رخ می دهد که سنکو اسپن A بالای سنکو اسپن B باشد ( که در این صورت شکل ابر کومولوس ایجاد می شود) این حالت نشانه روند صعودی است.

ابرکومو قرمز

وقتی ابرکومو منفی باشد روند نزولی می شود، این حالت زمانی رخ می دهد که، قاعده تخت (سنکو اسپن B ) بالا باشد که در این صورت یک سطح مقاومتی قوی هم ایجاد می شود.

سیگنال ابر 

سیگنال ابر به سه جزء تقسیم می شوند:

سیگنال خرید

سیگنال فروش

 سیگنال خنثی

که در ادامه به اختصار هر یک را توضیح خواهیم داد.

 

 

سیگنال خرید ابر 

هر وقت نمودار به مرحله ای برسد که خط تنکانسن که به رنگ قرمز است بالای خط آبی که مربوط به کیجونسن است قرار بگیرد و این دو خط، هم زمان بالای ابرکومو باشند نشانه صعودی شدن روند سهم است.

برای درک بهتر عکس زیر را مشاهده کنید.

 

عکس ایچیموکو ، ایچیموکو چیست ، آموزش ایچیموکو به زبان ساده

 

سیگنال فروش ابر

این حالت زمانی اتفاق می افتد که خط آبی رنگ (کیجونسن) بالای خط قرمز (تنکانسن) باشد، و این دو خط به صورت هم زمان در پایین ابرکومو باشند. و این علامت این است که سهم روندی نزولی خواهد داشت.

تصویری در ادامه برای درک بهتر قرار داده شده است.

 

سیگنال فروش ابر ، عکس ایچیموکو ، ایچیموکو چیست

 

سیگنال خنثی ابر

هر وقت قیمت در داخل ابرکومو قابل مشاهده باشد، نباید برای خرید و فروش سهم اقدام شود چرا که در این شرایط روند سهم به خوبی قابل مشاهده نخواهد بود.

 

کیجون سن 

کیجونسن همان خط قرمز رنگی است که در اندیکاتور ایچیموکو قابل مشاهده است در واقع کیجنوسن ابزاری است برای محاسبه میانگین بالا ترین و پایین ترین قیمت در بازه زمانی 26 روز گذشته (26 کندل گذشته)که کندل جاری (همان کندل در حال تشکیل) را هم شامل خواهد شد.

شاید این سوال برای شما ایجاد شود که عدد 9 و 26 از کجا گرفته شده و علت انتخاب این اعداد چی هست؟

خب در ژاپن در هفته 6 روز کاری وجود دارد و یکشنبه ها تعطیل می باشد لذا یک هفته و نیم می شود 9 روز و عدد 9 از اینجا می آید. همین طور هر ماه 26 روز کاری منهای 4 یکشنبه وجود دارد و عدد 26 هم نشات گرفته از این است.

 

تنکانسن 

ابرازی برای محاسبه و نمایش میانگین بالاترین و پایین ترین قیمت در 9 روز (9 کندل) گذشته است. نام مختصر تنکانسن «تنکن» است. تنکانسن به نوعی سریع ترین جزء ایچیموکو به حساب می آید. شمارش کندل ها معمولا از کندل جاری استارت می خوره، به عبارتی کندلی که در حال شکل گیری هم باشد جزء شمارش محسوب می شود. پس این نکته را بد نیست در خاطر داشته باشید که عدد 9 متعلق به تنکانسن است.

 

چیکو اسپن

یکی از اجزای تشکیل دهنده ایچیموکو، چیکو اسپن است. توجه کردن به آن می تواند شما را در بررسی خیلی از چارت ها کمک کند. از بررسی آن در معاملات غافل نشوید. برای این که معنی این کلمه را بهتر درک کنید، توضیحات مفصلی از این کلمه عنوان خواهیم کرد. معنای لغوی کلمه چیکو در زبان ژاپنی دره کم عمق است.  چیکو اسپن در دنیای بورس در واقع همان قیمت فعلی سهم است که 26 کندل عقب افتاده. نام دیگر چیکو اسپن، خط تاخیر است و علت نام گذاری آن همین است که 26 کندل آن را عقب انداختنه اند. این خط تاخیری قیمت در حال حاضر و قیمت قبلی را نشان می دهد. چیکو نشان دهنده روند قیمت و قدرت است. به کمک چیکو اسپن می توان روند را تشخیص داد. اگر خط چیکو بالای چارت قیمتی باشد یک روند صعودی و اگر پایین چارت قیمتی باشد، روند نزولی خواهد بود.

 

جمع بندی

ایچیموکو یک نمونه از اندیکاتور است که برای محاسبات معمالاتی از آن استفاده می شود. ایچیموکو سطوح مقاومتی و حمایتی متعدد را ارائه می دهد. ایچیموکو، 3 اندیکاتور را در یک نمودار با یکدیگر ترکیب می کند.این اندیکاتور از چند قسمت مهم تشکیل شده بود که هر کدام برای بررسی مواردی کاربرد داشتند. این خط ها شامل میانگین 9 دوره ای، میانگین 26 دوره ای و ... بودند.

کیجن سن

تنکن سن

چیکو اسپن

ابرکومو

اجزای تشکیل دهنده ایچیموکو بودند.

ایچیموکو اطلاعات فراوانی  دارد که با دراختیار گذاشتن آن به معامله گران فرصت تصمیم گیری می دهد. ایچیموکو یکی از معدود اندیکاتور هایی است که نگاه به آینده دارد. در نگاه اول این نمودار پیچیده به نظر می رسد اما معامله گران می توانند با استفاده از آن سیگنال های ورودی و خروجی را دریافت کنند.

هدف از به وجود آمدن ایچیموکو نمایش گزارش بازار در نمودار بود؛ تا با استفاده از آن بتوانند روند نزولی و صعودی بودن سهم را مشخص کنند. یک گزارشکر ژاپنی این اندیکاتور را ارائه کرد اما بعد ها با ظهور کامیپوتر ها استفاده از آن بیشتر و حتی راحت تر شد.


اشتراک در تلگرام

درباره نویسنده
Generic placeholder image
گروه بی نظیر
مدرس و تحلیلگر بازار سرمایه تحلیلگر بازار مالی فارکس تحلیلگر ارشد سایت یار سرمایه برگزاری بیش از صد دوره آموزشی تحلیل بورس و فارکس عضو تیم icf_market تنها ارائه دهنده سبک ولوم تریدینگ به زبان فارسی در دنیا

مطالب مشابه

آموزش بورس در قم _ آموزش اختیار معامله در قم
آموزش بورس در قم _ آموزش اختیار معامله در قم

آموزش بورس و اختیار معامله به صورت حضوری در قم

معرفی انواع نمودار قسمت پنجم
معرفی انواع نمودار قسمت پنجم

کندل استیک یانمودار شمعی

معرفی انواع نمودار قسمت چهارم
معرفی انواع نمودار قسمت چهارم

کندل استیک یانمودار شمعی

معرفی انواع نمودار قسمت سوم
معرفی انواع نمودار قسمت سوم

بار چارت یا نمودار میله ای

تعداد دیدگاه ها :
دیدگاه خود را بنویسید

برای ارسال دیدگاه وارد حساب کاربری شوید

دسته بندی مطالب

دوره های آموزشی
نظرات دانشجویان