انواع استراتژی های بازار اختیار معامله - قسمت چهارم

انواع استراتژی های بازار اختیار معامله - قسمت چهارم

استراتژی های بازار اختیار معامله

در قسمت سوم از سری آموزش های 10 استراتژی بازار اختیار معامله، به معرفی دو استراتژی گلوبند محافظ و استرادل موقعیت خرید پرداخته شد. در ادامه دو استراتژی دیگر بازار آپشن با نام های استرانگل موقعیت خرید و دامنک پروانه‌ای موقعیت خرید با اختیار خرید مورد بررسی قرار می گیرد.

7- استرانگل موقعیت خرید

در استراتژی استرانگل خرید، سرمایه‌گذار یک اختیار خرید به قیمت بالاتر از قیمت بازار و یک اختیار فروش به قیمت بالاتر از قیمت بازار را به صورت همزمان روی یک داریی پایه یکسان و با تاریخ سررسید یکسان و قیمت اعمال متفاوت خریداری می‌کند. سرمایه‌گذاری که چنین راهبردی را انتخاب می‌کند معتقد است که قیمت دارایی پایه به شدت دچار نوسان خواهد شد ولی در مورد جهت این نوسان تردید دارد.

به عنوان مثال، این استراتژی می‌تواند یک شرط‌بندی درباره اخبار مربوط به اعلان درآمد شرکت و یا رویدادی مرتبط با موافقت سازمان غذا و دارو درمورد سهام یک شرکت داروسازی باشد. ضرر این استراتژی محدود می‌شود به هزینه پرداخت‌شده بابت خرید دو قرارداد اختیار معامله. استراتژی استرانگل، ارزان‌تر از استرادل است چرا که «اختیار‌ معاملات» خریداری شده به قیمتی بالاتر از قیمت بازار هستند.

 

برای آشنایی با بازار اختیار معامله، می توانید آموزش های رایگان اختیار معامله را از ابتدا تماشا کنید.

 

اختیار معامله و استراتژی استرانگل موقعیت خرید

 

در نمودار سود و زیان، به نقاط سربه‌سر توجه کنید. این استراتژی زمانی که نوسان قیمت سهام به یک سمت زیاد باشد سودآور خواهد بود. در این مورد نیز برای سرمایه‌گذار مهم نیست که نوسان قیمت سهام صعودی باشد یا نزولی، بلکه تنها کافی است که مقدار نوسان به اندازه‌ای بزرگ باشد که بتواند قیمت پرداختی بابت خرید اختیارات معامله را پوشش داده و سود ایجاد کند.

 

برای یادگیری بازار اختیار معامله در بورس ایران بصورت ویدئو و به زبان ساده وارد صفحه دوره جامع ناگفته های بازار اختیار معامله شوید و حرفه ای آموزش ببینید.

 

8- دامنک پروانه‌ای موقعیت خرید با اختیار خرید

استراتژی‌های قبلی به تلفیقی از دو موقعیت یا قرارداد متفاوت نیاز داشتند. در استراتژی دامنک پروانه‌ای موقعیت خرید با استفاده از اختیار خرید، سرمایه‌گذار دو استراتژی دامنک خیزان و دامنک افتان را با یکدیگر ترکیب می‌کند. در این حالت سه «قیمت اعمال» متفاوت به کار گرفته می‌شود. تمام اختیارات معامله روی یک دارایی پایه یکسان و تاریخ سررسید یکسان منعقد می‌شوند.

به عنوان مثال، یک دامنک پروانه‌ای اینطور شکل می‌گیرد: خرید یک اختیار خرید با قیمت اعمال کمتر از قیمت بازار، و همزمان فروش دو« اختیار خرید» با قیمت بازار و خرید یک اختیار خرید با قیمت بالاتر از قیمت بازار. در یک دامنک پروانه‌ای متعادل، عرض بال‌ها با یکدیگر برابر است. حالت این مثال را «پرواز خرید» می‌نامند و نتیجه آن یک بدهی خالص خواهد بود. سرمایه‌گذاری که این استراتژی را انتخاب کرده تصور می‌کند که قیمت سهام تا پیش از سررسید این قراردادها تغییر قابل‌ملاحظه‌ای نخواهد کرد.

 

صفر تا صد ورود به بازار اختیار معامله را در چگونه وارد بازار اختیار معامله شویم؟ بیاموزید.

 

اختیار معامله و استراتژی دامنک پروانه‌ای موقعیت خرید با اختیار خرید

 

در نمودار سود و زیان فوق، توجه داشته باشید که حداکثر عایدی زمانی ایجاد می‌شود که قیمت سهام تا پایان تاریخ سررسید ثابت باقی بماند (به قیمت اعمال برابر با قیمت بازار). هرقدر که قیمت سهام از قیمت اعمال دور شود، تغییرات منفی در نمودار سود و زیان بزرگتر خواهد بود. حداکثر ضرر زمانی به وجود می‌آید که قیمت سهام در یک قیمت اعمال پایین‌تر باقی بماند (و یا قیمت سهام بالاتر از قیمت خرید اعمالی باقی بماند). این استراتژی هم صعود محدود و هم نزول محدود قیمت خواهد داشت.

 

پیشنهاد ما پلتفرم معاملاتی گروه بی نظیر است که در صفحه خدمات اختیار معامله فراهم شده و دارای امکانات جذاب و  جامعی است که شما را شگفت زده می کند.

 


اشتراک در تلگرام

درباره نویسنده
Generic placeholder image
گروه بی نظیر
مدرس و تحلیلگر بازار سرمایه تحلیلگر بازار مالی فارکس تحلیلگر ارشد سایت یار سرمایه برگزاری بیش از صد دوره آموزشی تحلیل بورس و فارکس عضو تیم icf_market تنها ارائه دهنده سبک ولوم تریدینگ به زبان فارسی در دنیا

مطالب مشابه

قسمت پنجم آموزش فیبوناچی : مواقع استفاده  ازفیبوناچی  اکستنشن و ریت رسمنت
قسمت پنجم آموزش فیبوناچی : مواقع استفاده ازفیبوناچی اکستنشن و ریت رسمنت

تشخیص روند کلی نمودار برای رسم فیبوناچی مهم است

قسمت چهارم آموزش فیبوناچی :آموزش بدست آوردن نقاط حمایت و مقاومت معتبر در نمودار
قسمت چهارم آموزش فیبوناچی :آموزش بدست آوردن نقاط حمایت و مقاومت معتبر در نمودار

میتوانید همزمان از چند فیبوناچی در یک نمودار استفاده کنید

قسمت سوم آموزش فیبوناچی: فیبوناچی آرکس چیست؟
قسمت سوم آموزش فیبوناچی: فیبوناچی آرکس چیست؟

فیبوناچی آرکس یکی از انواع فیبوناچی است که میتوان از این ابزار برای بدست آوردن نقاط حمایت…

قسمت دوم آموزش فیبوناچی : نحوه کار با اعداد فیبوناچی
قسمت دوم آموزش فیبوناچی : نحوه کار با اعداد فیبوناچی

هنر استفاده از اعداد فیبوناچی در بورس را بیاموزید

قسمت اول آموزش فیبوناچی : فیبوناچی چیست ؟
قسمت اول آموزش فیبوناچی : فیبوناچی چیست ؟

اعداد زیر جزو ترازهای مهم فیبوناچی است : 0/236  0/382   0/5   0/618   0/786   0/886

تعداد دیدگاه ها : 0
دیدگاه خود را بنویسید

برای ارسال دیدگاه وارد حساب کاربری شوید

دوره های آموزشی
نظرات دانشجویان