استراتژیهای بازار اختیار معامله - قسمت سوم

استراتژی های بازار اختیار معامله

در قسمت دوم از سری آموزش های 10 استراتژی بازار اختیار معامله، به معرفی دو استراتژی دامنک خیزان اختیار خرید و دامنک افتان اختیار فروش پرداخته شد. در ادامه دو استراتژی دیگر بازار آپشن با نام های گلوبند محافظ و استرادل موقعیت خرید مورد بررسی قرار می گیرد.

5- گلوبند محافظ

استراتژی گلوبند محافظ از طریق خرید اختیار فروش با قیمتی پاببن تراز قیمت بازار و همزمان انعقاد یک قراردادفروش اختیار خرید با قیمتی بالاتر از قیمت بازار، اجرایی می‌شود. هر دو تاریخ انقضا و دارایی پایه باید یکسان باشند. این استراتژی معمولاً توسط سرمایه‌گذارانی به کار برده می‌شود که پس از یک موقعیت خرید در بورس، سود قابل ملاحظه‌ای کسب کرده باشند. این استراتژی به سرمایه‌گذار امکان می‌دهد که از ارزش سهام در برابر تنزل قیمت محافظت کند چرا که اختیار فروش در بازار نزولی باعث می‌شود که بتوان قیمت فروش احتمالی را در یکجا متوقف کرد. با این وجود، نقطه ضعف این روش آنست که شاید این سرمایه‌گذار مجبور شود سهام خود را [هرچند] با قیمتی بالاتر بفروشد، ولی به همین دلیل فرصت سوآوری احتمالی بیشتر را از دست بدهد.

به عنوان مثال، تصور کنید اگر یک سرمایه‌‌گذار در موقعیت خرید 1000 سهم شرکت آی بی ام با قیمت 50 دلار قرار داشته باشد و تصور کنید که ارزش سهام آی بی ام از اول ژانویه به 100 دلار صعود می‌کند. این سرمایه‌گذار می‌تواند استراتژی گلوبند محافظ را اینطور اجرا کند: اختیار خرید سهام آی بی ام را به قیمت 105 دلار در مارس بفروشد و همزمان یک اختیار فروش 95 دلاری سهام آی بی ام در مارس را بخرد. این معامله‌گر تا زمان سررسید این قراردادها خودش را نسبت به قیمت زیر 95 دلار محافظت کرده است. نقطه ضعف این معامله آن است که اگر آی بی ام تا قبل از انقضای قرارداد با آن نرخ معامله کند،  شاید این سرمایه‌گذاران مجبور شوند سهام خودشان را به قیمت 105 دلار بفروشند.

 

برای آشنایی با بازار اختیار معامله، می توانید آموزش های رایگان اختیار معامله را از ابتدا تماشا کنید.

 

اختیار معامله و استراتژی گلوبند محافظ (protective collar options strategies)

 

در نمودار سود و زیان فوق می‌بینید که راهبرد گلوبند محافظ تلفیقی از راهبرد خرید اختیار فروش در بازار نزولی (لانگ پوت) و فروش اختیار خرید تحت پوشش است. این یک راهبرد معاملاتی خنثی است یعنی سرمایه‌گذار در برابر سقوط قیمت سهام محافظت خواهد شد. نقطه ضعف این راهبرد آنست که شاید سرمایه‌گذار مجبور شود سهام موقعیت خرید را به قیمت توافقی اختیار خرید بفروشد. با این وجود، احتمالاً سرمایه‌گذار از این وضعیت راضی خواهد بود چرا که قبلاً سود خودش را در ارزش سهام پایه برده است.   

 

برای یادگیری بازار اختیار معامله در بورس ایران بصورت ویدئو و به زبان ساده وارد صفحه دوره جامع ناگفته های بازار اختیار معامله شوید و حرفه ای آموزش ببینید.

 

6- استرادل موقعیت خرید 

استراتژی اختیار خرید استرادل زمانی رخ می‌دهد که یک سرمایه‌گذار به صورت همزمان یک اختیار خرید و یک اختیار فروش را روی یک دارایی پایه یکسان، با «قیمت اعمال» یکسان و تاریخ انقضای یکسان خریداری کند. سرمایه‌گذار معمولاً زمانی از این استراتژی استفاده می‌کند که معتقد باشد که ارزش دارایی پایه به زودی به میزان چشمگیری از یک بازه معین تجاوز خواهد کرد، ولی دقیقاً نمی‌داند که جهت این تغییر به کدام سمت خواهد بود. به لحاظ نظری این استراتژی به سرمایه‌گذار این امکان را می‌دهد که عایدی نامحدود داشته باشد. در عین حال، حداکثر زیانی که متوجه این سرمایه گذار است محدود می‌شود به هزینه انعقاد این دو قرارداد اختیار معامله.

 

صفر تا صد ورود به بازار اختیار معامله را در چگونه وارد بازار اختیار معامله شویم؟ بیاموزید.

 

اختیار معامله و استراتژی استرادل موقعیت خرید (straddle options strategies)

 

در نمودار سود و زیان به نقاط سربه‌سر توجه کنید. این استراتژی زمانی که نوسان قیمت سهام به یک سمت بسیار زیاد باشد سودآور خواهد بود. برای سرمایه‌گذار مهم نیست که این نوسان صعودی باشد یا نزولی بلکه تنها کافی است که به اندازه کافی بزرگ باشد تا قیمت پرداختی بابت قراردادهای اختیار معامله را پوشش داده و سود ایجاد کند.

 

پیشنهاد ما پلتفرم معاملاتی گروه بی نظیر است که در صفحه خدمات اختیار معامله فراهم شده و دارای امکانات جذاب و  جامعی است که شما را شگفت زده می کند.

 

 


اشتراک در تلگرام

درباره نویسنده
Generic placeholder image
گروه بی نظیر
مدرس و تحلیلگر بازار سرمایه تحلیلگر بازار مالی فارکس تحلیلگر ارشد سایت یار سرمایه برگزاری بیش از صد دوره آموزشی تحلیل بورس و فارکس عضو تیم icf_market تنها ارائه دهنده سبک ولوم تریدینگ به زبان فارسی در دنیا

مطالب مشابه

قسمت پنجم آموزش فیبوناچی : مواقع استفاده  ازفیبوناچی  اکستنشن و ریت رسمنت
قسمت پنجم آموزش فیبوناچی : مواقع استفاده ازفیبوناچی اکستنشن و ریت رسمنت

تشخیص روند کلی نمودار برای رسم فیبوناچی مهم است

قسمت چهارم آموزش فیبوناچی :آموزش بدست آوردن نقاط حمایت و مقاومت معتبر در نمودار
قسمت چهارم آموزش فیبوناچی :آموزش بدست آوردن نقاط حمایت و مقاومت معتبر در نمودار

میتوانید همزمان از چند فیبوناچی در یک نمودار استفاده کنید

قسمت سوم آموزش فیبوناچی: فیبوناچی آرکس چیست؟
قسمت سوم آموزش فیبوناچی: فیبوناچی آرکس چیست؟

فیبوناچی آرکس یکی از انواع فیبوناچی است که میتوان از این ابزار برای بدست آوردن نقاط حمایت…

قسمت دوم آموزش فیبوناچی : نحوه کار با اعداد فیبوناچی
قسمت دوم آموزش فیبوناچی : نحوه کار با اعداد فیبوناچی

هنر استفاده از اعداد فیبوناچی در بورس را بیاموزید

قسمت اول آموزش فیبوناچی : فیبوناچی چیست ؟
قسمت اول آموزش فیبوناچی : فیبوناچی چیست ؟

اعداد زیر جزو ترازهای مهم فیبوناچی است : 0/236  0/382   0/5   0/618   0/786   0/886

تعداد دیدگاه ها : 0
دیدگاه خود را بنویسید

برای ارسال دیدگاه وارد حساب کاربری شوید

دوره های آموزشی
نظرات دانشجویان