اختیار معامله بورس و آموزش کسب سود در نزول بازار

بازار اختیار معامله از سال 95 در ایران شروع به کار کرد و شاید خیلی از فعالان بازار سرمایه با این بازار آشنایی نداشته باشند. ما در سری آموزش های خود به شما کمک خواهیم کرد تا در این بازار حرفه ای شوید خیلی از افراد همچنان گمان میکنند به دلیل یک سو بودن معاملات در بورس ایران در زمان ریزش بازار نمیتوان سود کرد؛ در این ویدئو به شما آموزش میدهیم که حتی در روند نزولی بازار بورس میتوان از این بازار توسط اپشن سود کسب کرد.

در ادامه توجه شما را به سلسله آموزش های اختیار معامله جلب میکنیم با ما همراه باشید.

آموزش اختیار معامله

در قسمت چهارم از سری آموزش های اختیار معامله، درباره ی چیستی ارزش های ذاتی  و زمانی و همچنین در مورد ارزش گزاری اختیار معامله بحث شده است. در ادامه قرار است در این مقاله در مورد انتخاب بهترین قرارداد اختیار معامله و ضرایب پوشش ریسک بپردازیم. 

مراحل انتخاب بهترین قرارداد اختیار معامله برای ورود

  1. مهم ترین مبحث تحلیل سهم پایه و شناسایی نقاط ورود و خروج آن سهم که برای اینکار نیاز به تسلط شما به بحث تکنیکال میباشد .
  2. روی اختیار معامله هایی کار کنید که ارزش معاملاتی بالا داشته باشند چرا که نقدینگی بالایی وجود دارد و امکان فروش یا خرید قرارداد بیشتر است .
  3. اختیار معامله هایی را انتخاب کنید که قیمت منصفانه ای داشته باشند و برای شناختن قیمت منصفانه میتوانید از ماشین حساب ارزش گذاری در سایت tse.ir استفاده کنید. البته این نکته مهم فراموش نشود که ابتدا سهم پایه بررسی شود .
  4. بررسی روند کل بازار و شاخص کل و یا بررسی گروه سهم مورد نظر خودتان، بسیار مهم است مثلا اگر روند بازار نزولی است شما باید از استراتژی هایی استفاده کنید که در نزول بازار میتوانید سود کنید  مثل فروش اختیار خرید یا خرید اختیار فروش .و یا اگر بازار صعودی است باید از استراتژی های  خرید اختیار خرید یا فروش اختیار فروش استفاده کنید .
  5. معامله خود را با اطمینان انتخاب کنید و سعی کنید بدون عجله و با تحلیل کافی و مطمئن خرید کنید .
  6. زمان نگهداری اختیار معامله خود را تعیین کنید و استراتژی مناسب با آنرا انتخاب کنید . برای اینکه بتوانید زمان خود را دقیق تعیین کنید باید به علم تحلیل زمانی تکنیکال تسلط داشته باشید و با تحلیل سهم پایه زمان خود را بدست بیاورید .
  7. در بازار رنج و نزولی به هیچ وجه اختیار هایی که تاریخ سر رسید کمتر از 30 روز را دارند جهت خرید اختیار خرید انتخاب نکنید مگر اینکه به رشد سهم اطمینان داشته باشید  .
  8. سفارش خود را نزدیک به قیمت منصفانه ای که بدست آورده اید بگذارید و اگر روند صعودی بود میتوانید حتی کمی بالاتر از قیمت منصفانه هم سفارش بگذارید.

 

 


برای یادگیری بازار اختیار معامله در بورس ایران بصورت ویدئو و به زبان ساده وارد صفحه دوره جامع ناگفته های بازار اختیار معامله شوید و حرفه ای آموزش ببینید.

 

 

ضرایب پوشش ریسک چیست؟

ارزش یک اختیار معامله به چند پارامتر بستگی دارد مثلا ، قیمت اعمال_تعدادروز باقی مانده تا سر رسید _میزان نوسان پذیری تاریخی سهم پایه_میزان بازدهی سهم پایه طی دوره معامله_ قیمت دارایی پایه _و... که هرکدام از این پارامترها به درصد وضریب مشخصی در شکل گیری ارزش اختیار معامله تاثیر گذار است ، به هر یک از این ضریب های تاثیر گذار در ارزش اختیار معامله ، ضرایب ارزش اختیار معامله گفته میشود . نکته مهم این است که ضرایب پوشش ریسک در واقع همان مدل محاسباتی این ضرایب هستند که این ضرایب 5 گانه در بستر مدل محاسباتی بلک شولز تولید میشود . در ادامه بیشتر با این ضرایب آشنا خواهید شد .

ضرایب پوشش ریسک به چند دسته تقسیم میشود

1 : دلتا  2 : تتا  3 : رو  4 : گاما  5 : وگا

 

دلتا چیست ؟

نسبت بین افزایش قیمت دارایی پایه و افزایش قرارداد اختیار معامله ی آن  دارایی پایه را با دلتا محاسبه میکنند که با نمایش داده میشود . مثلا فرض کنید که قیمت خودرو از 400تومان به 500 تومان افزایش داشته است و شما به دنبال این هستید که در قرارداد اختیار معامله خودرو ، این افزایش قیمت چه مقدار باید موثر باشد ؟ در این مواقع باید از دلتا کمک بگیرید.

برای دلتا معانی دیگری نیز ذکر شده است یعنی در واقع به کارایی دیگر دلتا در این تعاریف اشاره شده است به توضیحات زیر توجه کنید :

دلتا میزان شانس اینکه در تاریخ سر رسید قرارداد ، اختیار در سود باشد را بیان میکند یعنی اگر دلتای شما 45 درصد باشد به معنی این است که خریدار 45 درصد احتمال دارد که در تاریخ سر رسید اعمال کند.

 

 


برای آشنایی کامل با کارگزاری ها و دریافت کد معاملاتی، می توانید در سه دقیقه کارگزاری اختیار معامله و دریافت کد معاملات آپشن را مطالعه کنید.

 

نکات مهم دلتا

1. دلتای اختیار خرید مثبت و دلتای اختیار فروش منفی است یعنی دلتای اختیار خرید بین صفر و یک است ودلتای اختیار فروش بین صفر و منفی یک میباشد .

2. در صورتی که اختیار خرید در سود باشد هر چه به سر رسید نزدیک میشویم دلتای آن به یک نزدیک میشود و در صورتی که اختیار فروش در سود باشد هر چه به سررسید نزدیکتر میشویم دلتای آن به منفی یک نزدیک میشود .

3. دلتا میتواند در سود بودن یا نبودن قرارداد را مشخص کند:

 مثلا در قرارداد اختیار خرید ، اگر قرارداد در سود زیاد باشد دلتا 1 میشود و اگر در سود متوسط باشد بین نیم و 1 میشود و اگر قرارداد بی تفاوت باشد نیم  میشود و اگر قرارداد در زیان متوسط باشد بین 0 _ نیم میشود ودر آخر اگر قرارداد درزیان زیاد باشد 0 میشود .

ولی در قرارداد اختیار فروش ، اگر قرارداد در سود زیاد باشد دلتا 1- میشود و اگر در سود متوسط باشد بین منفی نیم _  1- میشود و اگر قرارداد بی تفاوت باشد منفی نیم میشود و اگر قرارداد اختیار معامله در زیان متوسط باشد بین منفی نیم  _  0  میشود و در نهایت اگر در زیان زیاد باشد 0 میشود ( به این نکته توجه کنید که مثبت یا منفی بودن دلتا نشانه اختیار خرید یا اختیار فروش بودن این قرارداد را نشان میدهد یعنی اگر منفی بود اختیار فروش است و اگر مثبت بود اختیار خرید است )

4. دلتا میتواند به شما بگوید که افزایش قیمت دارایی پایه یا کاهش آن میتواند به سود قرارداد اختیار معامله شما باشد یا زیان شما مثلا اگر در حالت خرید اختیار خرید هستید و دلتا شما 50 درصد باشد ( یعنی همان نیم ) و مثلا سهم شما 200تومان کاهش پیدا کند این به شما این هشدار را میدهد که 100 تومان قیمت پریمیوم شما کاهش خواهد داشت ( راه حل محاسبه میزان زیان یا سود شما در پریمیوم به این شرح است که باید مقدار افزایشی در دارایی پایه را ضربدر دلتا کنید تا عدد ضرر یا سود شما بدست بیاید مثلا در مثالی که ذکر کردیم چون در خرید اختیار خرید با پایین آمدن سهم ما زیان میکنیم پس اگر 200تومن کاهشی که در دارایی پایه اتفاق افتاده را در  50 درصد ضرب کنیم میشود 100 یعنی قیمت پریمیوم قرار است 100 تومان کاهش پیدا کند )

5. دلتای سبد معاملاتی در اختیار معامله (که میتواند انواع مختلفی مثل خرید اختیار خرید ،خرید اختیار فروش ، فروش اختیار خرید و فروش اختیار فروش  داشته باشد) و روند بازار باید متناسب باشند به این معنی که اگر بازار روند صعودی دارد باید مجموع دلتای قراردادهای شما مثبت باشد و اگر منفی است یعنی در بستن معاملات خود در اشتباه هستید و همچنین اگر روند بازار نزولی باشد باید مجموع دلتای قراردادهای شما منفی باشد و اگر مثبت است یعنی شما در بستن  معاملات خود در اشتباه هستید.

نکته : اگر در سبد خود غیر از اختیار معامله ها ، سهام نیز وجود دارد باید در جمع کردن، دلتای سهام را 1 در نظر بگیرید و سپس با سایر دلتا ها جمع کنید و نتیجه گیری کنید .

6. دلتا نمایشگر میزان سود خریداران دارایی پایه میباشد به این معنی که اگر مثلا دلتای ضخود 0/5 باشد این یعنی اگر کسی 500برگه سهم از خودرو را میخرید به اندازه ای سود میکرد که الان این ضخود را خریده است یعنی سود ضخود با دلتای 0/5 برابر است با سود 500برگه سهم از خودرو . حال سوال این است که چرا 500 برگه سهم ؟ در جواب باید گفت از آنجا که اندازه قراردادهای اختیار معامله 1000است پس باید دلتای 0/5 ضخود را در 1000ضرب کنیم تا میزان برگه سهم مطابق با این قرارداد اختیار معامله بدست آید .

7. اگر از اختیار معامله ای استفاده میکنید که در زیان است باید مد نظر داشته باشید که نوسان پذیری آن بالا باشد و زمان باقی مانده تا سر رسید هم کم نباشد(حداقل 40روز تا تاریخ سر رسید باشد )یعنی در انتخاب قرارداد اختیار معامله ای که در زیان است حتما به نوسان پذیر بودن قرارداد و میزان تاریخ سر رسید آن توجه شود .

8. دلتا یک قرارداد اختیار خرید هر چه به 1 نزدیکتر باشد این یعنی ریسک این معامله کم و سود آن نیز کم است .و همچنین در دلتای قرارداد اختیار فروش هر چه به 1-نزدیکتر باشد این یعنی ریسک و سود این معامله کم است .

9. در قرارداد اختیار معامله هر چه به تاریخ سر رسید نزدیکتر شود ،اگر این قرارداد در سود باشد ، دلتای آن به 1 نزدیکتر است و اگر در زیان باشد به 0 نزدیکتر است.

10. در قرارداد اختیار معامله ، هر چه نوسان پذیری دارایی پایه آن بیشتر باشد ، دلتای آن به 1 نزدیکتر خواهد شد.

11. هر چه مقدار دلتا بیشتر باشد با تغییر در قیمت دارایی پایه، قیمت پریمیوم هم تغییر بیشتری خواهد کرد و هر چه دلتا به صفر نزدیکتر باشد با تغییر قیمت دارایی پایه ، قیمت پریمیوم هم تغییر کمتری خواهد کرد.

 

<

 


پیشنهاد ما پلتفرم معاملاتی گروه بی نظیر است که در صفحه خدمات اختیار معامله فراهم شده و دارای امکانات جذاب و  جامعی است که شما را شگفت زده می کند.

 


اشتراک در تلگرام

درباره نویسنده
Generic placeholder image
گروه بی نظیر
مدرس و تحلیلگر بازار سرمایه تحلیلگر بازار مالی فارکس تحلیلگر ارشد سایت یار سرمایه برگزاری بیش از صد دوره آموزشی تحلیل بورس و فارکس عضو تیم icf_market تنها ارائه دهنده سبک ولوم تریدینگ به زبان فارسی در دنیا

مطالب مشابه

معامله بلوکی چیست؟صفر تا صد معاملات بلوکی
معامله بلوکی چیست؟صفر تا صد معاملات بلوکی

صفر تا صد معاملات بلوکی و سیگنال آن

اختیارمعامله ها و افزایش سرمایه سهم پایه
اختیارمعامله ها و افزایش سرمایه سهم پایه

قبل از بسته شدن سهم به فکر قرارداد اختیارمعامله باشید

دلتا هجینگ
دلتا هجینگ

تعداد سهام را با عدد دلتا هماهنگ کنید تا ضرر خود را پوشش دهید

اهرم اختیارمعامله و اهرم فارکس
اهرم اختیارمعامله و اهرم فارکس

تفاوت اهرم در فارکس و اختیارمعامله را بیاموزید

آربیتراژ در اختیارمعامله چیست؟
آربیتراژ در اختیارمعامله چیست؟

درک درست آربیتراژ در اختیارمعامله را بیاموزید

تفاوت اختیارمعامله و بازار آتی
تفاوت اختیارمعامله و بازار آتی

اختیارمعامله بازاری اختیاری است بخلاف بازار آتی

تعداد دیدگاه ها :
دیدگاه خود را بنویسید

برای ارسال دیدگاه وارد حساب کاربری شوید

دسته بندی مطالب

دوره های آموزشی
نظرات دانشجویان