آموزش اختیار معامله: ضرر کردن در اختیار فروش

آموزش اختیار معامله

در قسمت دوم از سری آموزش های اختیار معامله، ابتدا به این مسئله پرداختیم که آیا از بازار منفی هم میتوان سود کسب کرد یا خیر؟در ادامه هم یک توضیح مختصری از کارگزاری ها دادیم.

 
برای آشنایی کامل با کارگزاری ها و دریافت کد معاملاتی، می توانید در سه دقیقه کارگزاری اختیار معامله و دریافت کد معاملات آپشن را مطالعه کنید. 

مزایای اختیار معامله

1  :  پوشش ریسک ورود به بازار سرمایه یعنی ریسک ورود به بازار سرمایه را کم میکند .

2  : وجود اهرم یعنی کسب سود و زیان های بزرگ

3  : بازار دو طرفه است و امکان کسب سود در بازار منفی نیز خواهید داشت

4  : کارمزد بسیار کم است تقریبا یک پنجم بازار سهام است

5  : نبود صف خرید و فروش

6  : استراتژی های متنوع به دلیل دوطرفه بودن بازار

7  : بیمه سهام یعنی اگر سهمی را به قیمت 800تومان خریده باشید میتوانید اختیار فروش همان سهم را بخرید به این صورت که مثلا تا چهار ماه آینده بتوانید همان 800تومان سهام را بفروشید ولو اینکه سهام در بازار به کمتر از آن فروش رود

8  :  شروع با کمترین سرمایه

9  : آینده ای روشن برای افرادی که با دانش و حرفه ای وارد بازار میشوند

10  :  متنوع سازی سبد سرمایه گذاری

11  :  کسب سود از نوسان سهم پایه

 

برای یادگیری بازار اختیار معامله در بورس ایران بصورت ویدئو و به زبان ساده وارد صفحه دوره جامع ناگفته های بازار اختیار معامله شوید و حرفه ای آموزش ببینید.

 

معایب اختیار معامله

1  : معاملات پیچیده یکی از معایب بازار اختیار معامله است که حتما باید با علم وارد این بازار شد

2   :  سامانه های موجود از قدرت کافی برخوردار نیستند

3  :  کارگزاری های کم با پشتیبانی های  کم

4   :  عمق و حجم بازار نسبت به بازار سهام کمتر است

 

اختیار معامله شامل دو قسمت میشود :1. اختیار معامله خرید    2. اختیار معامله فروش

 

پریمیوم: پولی که خریدار اختیار خرید به فروشنده پرداخت میکند را پریمیوم میگویند.

 

نکته1

 وقتی در مقام فروشنده اختیار خرید هستید مبلغی را به عنوان پریمیوم دریافت میکنید و مبلغی را نیز به عنوان وجه تضمین کارگزاری از شما بلوکه میکند چرا که شما متعهد شده اید که در تاریخ سر رسید اگر خریدار اعمال کرد سهامی که اختیار فروش آنرا فروخته اید پرداخت نمایید باید توجه کنید که وجه تضمین شما گاهی کمتر از مبلغی است که متعهد شده اید و در تاریخ سر رسید کارگزاری به شما پیام میدهد که حسابتان را شارژ کنید تا در صورت اعمال از طرف خریدار معامله شکل بگیرد.

نکته2

 سود خریدار اختیار معامله نامحدود و زیان او محدود به پریمیوم پرداختی است ولی فروشنده اختیار معامله سودش محدود به پریمیوم و زیانش نامحدود به نوسانات قیمت پایه هر سهم است.

 

اندازه قرارداد: هر حجم در بازار اختیار معامله به اندازه 1000برگه سهم در بازار ایران است که این مقدار معمولا ثابت است مگر اینکه افزایش سرمایه ای اتفاق بیافتد .اندازه قرارداد در قسمت تابلوخوانی سهام موجود است.

 

وجه تضمین : محاسبه وجه تضمین توسط  ماشین حسابی که در سایت tsetmc.ir تعبیه شده است انجام میشود.

 

نکول : معنی لغوی آن به معنی عدم قبول و رد چیزی است و در بازار اختیار معامله برای فروشنده ای به کار میرود که در تاریخ سر رسید حساب خود را برای اتمام معامله شارژ نکرده است که در این صورت با جریمه سازمان بورس مواجه میشود.

 

موقعیت باز در یک قرارداد معامله : یعنی این قرارداد هنوز به تاریخ اعمال خود نرسیده و امکان خرید و فروش دوباره آن برای متعاملین موجود است.

 

نویسنده یا ناشر : در بازار اختیار معامله به فروشنده قرارداد اختیار معامله گفته میشود.

 

صفر تا صد ورود به بازار اختیار معامله را در چگونه وارد بازار اختیار معامله شویم؟ بیاموزید.

 

اختیار معامله در نگاه به تاریخ اعمال در اختیار معامله به دو قسم تقسیم میشود : اختیار معامله اروپایی و اختیار معامله آمریکایی

اختیارمعامله اروپایی : در این نوع اختیار معامله فقط خریدار میتواند در تاریخ اعمال از قدرت اعمال خود استفاده کند.

اختیارمعامله آمریکایی : در این نوع اختیار معامله خریدار هر زمانی میتواند اعمال اختیار معامله بکند و محدود به تاریخ سر رسید نیست . به همین دلیل است که اختیارمعامله های آمریکایی از قیمت بالاتری برخوردارند چرا که از ریسک بیشتری بهره میبرند.

استراتژی های هم راستا : به استراتژی هایی میگویند که نتیجه آنها یکی وراه رسیدن به نتیجه هم یکی است برای مثال دو استراتژی خرید اختیار خرید و فروش اختیار فروش هم راستا هستند چرا که در افزایش قیمت سهم پایه هردو این استراتژی ها سود آور هستند و همچنین فروش اختیار خرید و خرید اختیار فروش هم استراتژی های هم راستا هستند چرا که در کاهش قیمت سهم پایه هردو سود رسان هستند.

 

نکته3: سازمان بورس اجازه نمیدهد که از یک نماد استراتژی های هم راستا خریداری شود.

 

تحلیل تکنیکال در اختیار معامله کمی متفاوت با بورس است چرا که در اختیارمعامله با پدیده ای به نام تاریخ سر رسید مواجه هستیم یعنی شما باید در تحلیل خود عنصر زمان را نیز در نظر بگیرید پس حتما باید به تحلیل زمانی در تکنیکال واقف باشید.

 

نکته4: اگر طبق تحلیل شما سهمی قرار شد تا یک ماه آینده مثلا بیست درصد سود دهد در این صورت آیا بهتر نیست که اختیار خرید این سهم را بخرید چرا که در اختیار خرید ،سرمایه کمتری از شما درگیر خواهد شد و شما میتوانید از سرمایه خود کسب سود کنید در حالی که اگر به جای خرید اختیار خرید آن سهم ،خود سهم را میخریدید باید سرمایه خود را تا یک ماه آینده در بازار بورس محبوس میکردید در ضمن اگر تحلیل شما درست نباشد و سهم ریزش کند باز هم بهتر این خواهد بود که شما اختیار خرید را خریده باشید چرا که در این صورت ضرر شما فقط همان پریمیومی خواهد شد که برای خرید اختیار خرید پرداخت کرده اید.

 

پیشنهاد ما پلتفرم معاملاتی گروه بی نظیر است که در صفحه خدمات اختیار معامله فراهم شده و دارای امکانات جذاب و  جامعی است که شما را شگفت زده می کند.

 

در سایت  tsetmc.ir  در قسمت نمایش سهام اختیار معامله ، اگر سهام زرد رنگ نمایش داده میشود یعنی اختیار معامله این سهام در سود است مثل تصویر زیر:

نمای بازار اختیار معامله در بورس تهران


اشتراک در تلگرام

درباره نویسنده
Generic placeholder image
گروه بی نظیر
مدرس و تحلیلگر بازار سرمایه تحلیلگر بازار مالی فارکس تحلیلگر ارشد سایت یار سرمایه برگزاری بیش از صد دوره آموزشی تحلیل بورس و فارکس عضو تیم icf_market تنها ارائه دهنده سبک ولوم تریدینگ به زبان فارسی در دنیا

مطالب مشابه

سرمایه گذاری در بیت کوین عاقلانه است؟
سرمایه گذاری در بیت کوین عاقلانه است؟

نکات لازم برای سرمایه گذاری در ارزدیجیتال

آشنایی با انواع ارز دیجیتال
آشنایی با انواع ارز دیجیتال

دسته بندی ارز دیجیتال

کارگزاری اختیار معامله و دریافت کد معاملات آپشن
کارگزاری اختیار معامله و دریافت کد معاملات آپشن

کارگزاری های اختیار معامله در بازار آپشن کدامند. سامانه معاملات آنلاین پلاس و صحرا چیست؟

تعداد دیدگاه ها : 0
دیدگاه خود را بنویسید

برای ارسال دیدگاه وارد حساب کاربری شوید

دوره های آموزشی
نظرات دانشجویان