اختیارمعامله و اصطلاحات آن

مفاهیم بازار آپشن

بازار اختیارمعامله بازاری دو طرفه است که در آن حق خرید و حق فروش سهام بورس معامله میشود. معامله حق خرید و حق فروش برای اولین بار ارسطو از آن در کتاب سیاست خود پرده برداشت. آنجا که داستانی از طالس نقل میکند که درآن معامله ای به سبک اختیارمعامله رخ داده است.بازار آپشن به تازگی وارد ایران شده است و برای اینکه مورد توجه عموم معامله گران بازارهای مالی قرار بگیرد راه بسیاری در پیش دارد. در هر بازاری وجود نقدینگی و معاملات بالا ،امتیازی بزرگ محسوب میشود چرا که معامله گران با خیال راحت تری به معامله در آن بازار خواهند پرداخت. وجود نقدینگی و معاملات بالا موجب سرعت بالای فروختن و نقد کردن سرمایه میشود. از اینرو بازار آپشن شاید کمی هنوز برای عموم معامله گران ترس آفرین باشد. معامله در بازار اختیارمعامله مستلزم کسب دانش این بازار است چرا که دارای اصطلاحات خاص خود و پیچیدگی های معاملاتی خاص خودش میباشد. در ادامه به بررسی چند اصطلاح خواهیم پرداخت .

برای آموزش رایگان  اختیار معامله  کلیک کن

 

آخرین روز معاملاتی چیست؟

معاملات بازار اختیارمعامله دارای زمانی به عنوان روز اعمال است که درآن روز خریدار قرارداد باید درخواست اعمال قرارداد را بدهد و یا اینکه در آن روز قرارداد را به شخص دیگری که قدرت اعمال دارد واگذار نماید . آخرین روز قرارداد همان روز اعمال است که پس از آن روز دیگر قرارداد منقضی خواهد شد و معامله ای صورت نخواهد گرفت.

اتاق پایاپای و اخطاریه افزایش وجه تضمین

واحدی که به محاسبه وجه تضمین و امور تسویه و اعمال قرارداد را انجام میدهد اتاق پایاپای نام دارد . زمانی که وجه تضمین معامله گر با وجه تضمین مورد نیاز قرارداد یکسان نباشد و نیاز به افزایش وجه تضمین معامله از سوی فروشنده قرارداد باشد ، اخطاریه ای مبنی بر افزایش وجه تضمین به فروشنده قرارداد ارسال خواهد شد که به آن اخطاریه افزایش وجه تضمین گفته میشود.

اعمال حداکثری

وقتی خریدار اختیارمعامله از همه حق اعمال خود استفاده کند و تمام موقعیت های باز معاملاتی خود را اعمال کند ، اعمال حداکثری گفته میشود. در مقابل اعمال حداقلی و یا عدم اعمال وجود دارد که خریدار میتواند یا از حق اعمال گذشته و اعمال نکند و یا اینکه بعضی از موقعیت های بازخود را اعمال کند.

اعلام نوع تسویه

خریداران اختیارمعامله میتوانند درخواست تسویه نقدی یا تسویه فیزیکی را از فروشنده داشته باشند . زمان درخواست تسویه نقدی یک روز قبل از تاریخ اعمال قرارداد است که در این درخواست فروشنده میتواند با درخواست تسویه نقدی خریدار موافقت کند یا اینکه با مخالفت کند و در روز بعد به درخواست تسویه فیزیکی خریدار عمل کند. تسویه فیزیکی یعنی فروشنده باید سهام به خریدار انتقال دهد و در مقابل تسویه نقدی به معنی انتقال ما به التفاوت قیمت اعمال و قیمت بازاری سهم توسط فروشنده به حساب خریدار است.

برای آشنایی کامل با کارگزاری ها و دریافت کد معاملاتی، می توانید در سه دقیقه کارگزاری اختیار معامله و دریافت کد معاملات آپشن را مطالعه کنید.

 

کارگزاری های اختیارمعامله

 

بستن موقعیت معاملاتی در اختیارمعامله

بستن موقعیت به معنی انجام معامله بر ضد معامله قبلی است یعنی اگر فروشنده اختیارمعامله میخواهد خود را از این معامله خارج کند و تعهد را ازدوش خود بردارد باید از همان نمادی که به عنوان فروشنده معامله انجام داده است یک معامله به عنوان خریدار به انداره قرارداد اختیارمعامله قبلی انجام دهد تا موقعیت معامله قبلی را ببندد. در مقابل خریدار اختیارخرید نیز با اتخاذ موقعیت فروشنده ،میتواند معامله خرید اختیار قبلی خود را ببندد

 

تخصیص

تخصیص به معنی ایجاد هماهنگی بین خریدار و فروشندگان است که در زمان اعمال خریدار ، در اتاق پایاپای انجام میشود که به انواع مختلفی مثل تخصیص متناسب ، تخصیص تصادفی ، تخصیص ردگیری موقعیت ، تخصیص زمانی تقسیم میشود

روش تخصیص متناسب سهم در اختیارمعامله

وقتی موقعیت های باز خرید در اختیارمعامله اعمال شود ، به تعداد موقعیتهای باز فروش تقسیم میشود و تناسب بخشی بین فروشندگان  را خود سازمان بورس رعایت میکند یعنی خریدارپس از اعمال  از همه فروشندگان سهام خود را دریافت کند .

روش تخصیص تصادفی سهم در اختیارمعامله

یعنی با اعمال خریدار سازمان بورس به صورت تصادفی یکی از فروشندگان را برای تامین دارایی پایه خریدار انتخاب میکند برخلاف مورد متناسب قبلی که همه فروشندگان به صورت مساوی به اعمال خریدار عمل میکردند.

روش تخصیص سهم به صورت رد گیری موقعیت در اختیارمعامله

یعنی زمانی که خریدار از حق اعمال خود استفاده کرد سازمان بورس همان متعهد و فروشنده را ملزم به تامین دارایی پایه و فروش به خریدارمیکند نه اینکه همه فروشندگان را درگیر کند.

روش تخصیص زمانی سهم  در اختیارمعامله

پس از اعمال خریدار،سازمان بورس بر اساس اولویت زمانی موقعیت های باز فروش ، اقدام به تامین دارایی پایه و اتمام و اعمال معامله خواهد کرد. یعنی وقتی خریدار تقاضای اعمال قرارداد میکند ، فروشنده ای که تاریخ اعمال او هماهنگ با تاریخ اعمال این خریدار باشد ملزم به انجام تعهد خواهد بود

برای آموزش حرفه ای و متخصص شدن در بورس  ، دوره های پیشرفته  رو حتما شرکت کن 


اشتراک در تلگرام

دسته بندی : نظرات دانشجویان

ویدیوها

  • 0
  • نظر کاربران در مورد فیلتر ایچیموکو
  • مشاهده

مطالب مشابه

نظر خریداران فیلتر شاهکار
نظر خریداران فیلتر شاهکار

فیلتر بورس پول هوشمند یکی از بهترین فیلترهای بورسی است

نظر خریداران استراتژی شخصی
نظر خریداران استراتژی شخصی

این دوره برای اکسیریون به شدت توصیه میشود

استراتژی بورس _ استراتژی شخصی استاد جلال بیات
استراتژی بورس _ استراتژی شخصی استاد جلال بیات

استراتژی بورس خود را در کنار ما تجربه کنید

نظر خریداران استراتژی شخصی
نظر خریداران استراتژی شخصی

در این دوره با استراتژی شخصی ایچیموکو آشنا شده و خواهید توانست در کوتاه مدت و تایم های بل…

نظر خریداران استراتژی شخصی
نظر خریداران استراتژی شخصی

این دوره برای اکسیریون به شدت توصیه میشود

نظر خریداران اکسیر
نظر خریداران اکسیر

از خرید فیلتر اکسیر پشیمان نمی شوید

نظر خریداران فیلتر اکسیر
نظر خریداران فیلتر اکسیر

بهترین فیلتر بورس برای نوسان گیری

نظر خریداران استراتژی شخصی
نظر خریداران استراتژی شخصی

نقطه زنی به شگرد استاد

تعداد دیدگاه ها :
دیدگاه خود را بنویسید

برای ارسال دیدگاه وارد حساب کاربری شوید

مدرس
جلال بیات

 

مدرس و تحلیلگر بازار سرمایه  
تحلیلگر بازار مالی فارکس

تحلیلگر ارشد سایت یار سرمایه
عضو تیم icf_market تنها ارائه دهنده سبک ولوم تریدینگ به زبان فارسی در دنیا

 

آخرین مطالب
نظرات دانشجویان