اختیار معامله چیست

احتمالا یه چیزایی راجع به اختیار معامله شنیدی و الان دنبال اینی که بهتر متوجه بشی که این بازار چیه و چه جور میشه توش معامله کرد. تو این صفحه توضیحاتی برات دادیم که اگه حال داشتی مقاله بخونی میتونی ازش استفاده کنی ولی معمولا بیشتر آموزش ویدیویی ترجیح داده شده به خاطر همین هم ما علاوه بر مقالاتی که تو سایت میذاریم یه دوره آموزش ویدیویی هم به صورت رایگان براتون گذاشتیم که اگه این دوره رایگان رو ببینید کامل متوجه میشید که این بازار چیه و قراره توش چیکار کنید البته خب اگه بخوایید معامله کنید پیشنهاد میکنم حتما حرفه ای تر بشید بعد وارد این بازار بشید چون هم دو طرفه است و هم دامنه نوسان نداره و ممکنه تو یه روز اتفاقات خوبی برات نیوفته... البته برعکسش هستاااا ممکنه تو یه روز کلی سود کنی و لذتش ببری در هر صورت در هر مرحله ای که باشی برات دوره آموزشی پیش بینی کردیم و میتونی با زدن روی لینک های زیر وارد آموزش بشی . منتظرتیم بیایی و وارد این بازار جدید بشی...

 

آموزش رایگان اختیار معامله (ویدیویی)

 

آموزش اختیار معامله (دوره مقدماتی) 

 

   آموزش اختیار معامله (دوره پیشرفته) 

 

اختیار معامله چیست ، آموزش بازار آپشن

 

اختیار معامله چیست ؟

 دراواسط دهه 90 هجری شمسی ، بازاری جدید وارد بازارهای مالی ایران شد که بازاری دوطرفه بود و معامله گران این توانایی را داشتند که در نزول بازار نیز سود کسب کنند . ویا اینکه دیگر آن محدودیتی نوسانی که قیمت ها در بازار بورس تجربه کرده اند را این بازار در خود ندارد. و ممکن است سهمی در یک روز بیش از 30درصد سود کند و یا به همین میزان دچار زیان شود.این بازار به دلیل تازه و نوپا بودنش دارای حجم معاملاتی کمی است و ممکن است با خرید برخی قراردادها در این بازار ، دیگر نتوانید قرارداد را بفروشید و در نتیجه امکان از بین رفتن کل پول شما وجود دارد. این بازار به دلیل دوطرفه بودنش ، این قابلیت را پیدا کرده است که استراتژی معاملاتی متفاوت و زیادی را داشته باشد.بازار اختیارمعامله دارای مفاهیم و اصطلاحات منحصر به فرد خود است که میتوان از آنها به مفاهیمی همچون : تاریخ سررسید، پریمیوم ، وجه تضمین و......اشاره کرد.

معاملات آپشن 

معاملات آپشن نام دیگر معاملات اختیار معامله است و آپشن در لغت به معنی اختیار است و منظور از معاملات آپشن یعنی معاملات بر روی اختیار خرید و یا اختیار فروش سهام پایه در بورس که میتواند در بازار نزولی هم سود رسانی داشته باشد شاید این سوال ایجاد شود که انواع معاملات و قرارداد های اختیار معامله به چه نحوی است که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

انواع اختیار معامله 

از آنجا که قراردادهای اختیارمعامله ، خرید وفروش حق فروش یا حق خرید سهام است نه خود سهام ،پس باید قراردادهای اختیارمعامله را به 4 دسته تقسیم کرد:

خرید اختیار خرید 

خریدار در مقام خرید حق خرید سهم قرارگرفته است .به این معنی که خریدار با پرداخت مبلغی از فروشنده این تعهد را میگیرد که در تاریخ معین تعداد سهام معین را خریداری کند.ذکر این نکته مهم است که خریدار خرید سهم یا خریدار اختیارخرید ،میتواند حق خرید خود را در تاریخ معین شده اعمال نکند. و از این حق خرید خود بگذرد.و مبلغ پرداختی در ابتدای قرارداد را به عنوان زیان خود حساب کند.

خرید اختیار فروش

خریدارقرارداد در اختیارمعامله به این نتیجه رسیده است که بازار در آینده نزولی خواهد شد و نمیتواند در بازار بورس معامله ای انجام دهد. در این مواقع به سراغ خرید قراردادهایی در اختیارمعامله میرود که تا تاریخ سررسید خود نزول خواهند کرد و خریدار حق فروش سهام میتواند در تاریخ سررسید از این حق خود استفاده کند و سهام را از بازار ارزان بخرد و به فروشنده اختیارفروش به قیمت توافق شده یا همان قیمت اعمال معامله کند.

فروش اختیار خرید

فروشنده اختیارخرید با پیش بینی اینکه آینده سهم نزولی خواهد بود، متعهد میشود که در تاریخ معین و در قیمت معین ،سهام را به خریدار اختیارخرید بفروشد. یعنی اگر در تاریخ سررسید قیمت سهم پایه کمتراز قیمت توافق شده در قرارداد یا همان قیمت اعمال باشد، در این صورت خریدار از حق خود که حق خرید سهم در قیمت اعمال است صرف نظر خواهد کرد چرا که میتواند در بازار سهام ارزانتر همان سهم را بدست آورد. در این حالت مبلغی که در ابتدای قرارداد فروشنده به عنوان پریمیوم دریافت کرده است به عنوان سود او از این معامله محسوب میشود.که این پریموم همان زیان خریدار اختیارخرید خواهد شد.

فروش اختیار فروش 

فروشنده اختیارفروش به آینده بازار امیدوار است از اینرو حاضر است متعهد شود که در تاریخ معین و در قیمت معین سهم را از خریدار اختیارفروش بخرد .حال اگر در تاریخ سررسید ،قیمت سهم پایه بیشتراز قیمت اعمال که توافق شده است باشد ، خریدار اختیارفروش از حق فروش خود استفاده نخواهد کرد چرا که باید سهام خود کمتر از قیمتی که در بازار معامله میشود به فروشنده اختیارفروش بدهد . در اینصورت سود فروشنده اختیارفروش همان پریمیوم و مبلغی است که در ابتدای قرارداد از خریدار اختیارفروش دریافت کرده است. حال اگر قیمت سهم پایه در تاریخ سررسید کمتراز قیمت اعمال باشد، خریدار اختیارفروش از حق فروش خود استفاده خواهد کرد و سهام را بیشتراز قیمتی که در بازار درحال معامله است به فروشنده اختیارفروش خواهد داد.

نحوه ثبت نام  در اختیار معامله 

بازار اختیارمعامله بازاری مستقل از بازار بورس است اگرچه این بازار مشتق از بازار بورس است ولی معامله گران برای معامله در این بازار باید کدی جدای از کد بورسی دریافت کنند و در پلتفرمی جدای از پلتفرمهای معاملاتی بورس معامله کنند.برای معامله در بازاراختیارمعامله دو سامانه طراحی شده است به نام های سامانه صحرا و سامانه آنلاین پلاس که معاملات قراردادهای اختیارمعامله در این بسترها صورت میگیرد.یعنی برخی کارگزاری ها در سامانه صحرا خدمات ارائه میکنند و برخی دیگر در سامانه آنلاین پلاس مشغول هستند. از کارگزاری هایی که در سامانه صحرا فعالیت میکنند میتوان بهکارگزاری های صنعت و معدن، فیروزه آسیا، حافظ، بورس بیمه و گنجینه سپهر مثال زد و نیز از کارگزاری هایی که در سامانه آنلاین پلاس خدمات ارائه میکنند میتوان به :کارگزاری های مبین سرمایه، ایساتیس پویا، دانا، بانک ملت، بانک رفاه، بانک دی، صبا جهاد، آینده نگر، خوارزمی و اردیبهشت ایرانیان.

سامانه های معاملاتی اختیار معامله

سامانه های آنلاین پلاس و صحرا دو سامانه معاملاتی اختیار معامله هستند که هر کارگزاری روی این پلتفرم ها در حال ارائه خدمات به مشتریان خود میباشد . مثلا سامانه معاملاتی آنلاین پلاس شامل کارگزاری هایی مثل :مبین سرمایه، ایساتیس پویا، دانا، بانک ملت، بانک رفاه، بانک دی، صبا جهاد، آینده نگر، خوارزمی و اردیبهشت ایرانیان است .ویا اینکه سامانه معاملاتی صحرا شامل کارگزاری هایی مثل :صنعت و معدن، فیروزه آسیا، حافظ، بورس بیمه و گنجینه سپهر است.

سامانه معاملاتی صحرا اختیار معامله


اشتراک در تلگرام

دسته بندی : نظرات دانشجویان

ویدیوها

  • 0
  • اختیار معامله چیست به زبان ساده
  • مشاهده

مطالب مشابه

نظر خریداران فیلتر شاهکار
نظر خریداران فیلتر شاهکار

فیلتر بورس پول هوشمند یکی از بهترین فیلترهای بورسی است

نظر خریداران استراتژی شخصی
نظر خریداران استراتژی شخصی

این دوره برای اکسیریون به شدت توصیه میشود

استراتژی بورس _ استراتژی شخصی استاد جلال بیات
استراتژی بورس _ استراتژی شخصی استاد جلال بیات

استراتژی بورس خود را در کنار ما تجربه کنید

نظر خریداران استراتژی شخصی
نظر خریداران استراتژی شخصی

در این دوره با استراتژی شخصی ایچیموکو آشنا شده و خواهید توانست در کوتاه مدت و تایم های بل…

نظر خریداران استراتژی شخصی
نظر خریداران استراتژی شخصی

این دوره برای اکسیریون به شدت توصیه میشود

نظر خریداران اکسیر
نظر خریداران اکسیر

از خرید فیلتر اکسیر پشیمان نمی شوید

نظر خریداران فیلتر اکسیر
نظر خریداران فیلتر اکسیر

بهترین فیلتر بورس برای نوسان گیری

نظر خریداران استراتژی شخصی
نظر خریداران استراتژی شخصی

نقطه زنی به شگرد استاد

تعداد دیدگاه ها :
دیدگاه خود را بنویسید

برای ارسال دیدگاه وارد حساب کاربری شوید

مدرس
جلال بیات

 

مدرس و تحلیلگر بازار سرمایه  
تحلیلگر بازار مالی فارکس

تحلیلگر ارشد سایت یار سرمایه
عضو تیم icf_market تنها ارائه دهنده سبک ولوم تریدینگ به زبان فارسی در دنیا

 

آخرین مطالب
نظرات دانشجویان