مفاهیم اختیارمعامله

قراردادهای اختیارمعامله در سود و زیان

برخی اصطلاحات بازار اختیارمعامله در مقاله قبلی اشاره شد . در ادامه به سایر اصطلاحات این بازار خواهیم پرداخت. بازار اختیارمعامله ،از آنجا که بازاری نوپا و شناخته نشده است ، باید اصطلاحات و قوانین این بازار به معامله گران شناخته شود تا بتوانند با آگاهی و علم وارد معامله شوند.

قراردادهای اختیارمعامله در زیان

قرارداد های اختیارمعامله را به اعتبار اینکه در مقام فروشنده یا خریدار قرارگرفتن و اینکه حق خرید و حق فروش را معامله کردن ، میتوان به چهار قسم تقسیم کرد و در زیان بودن این چهار قسمت را مورد بررسی قرارداد . این چهار قسمت از این قراراست : 1) خرید اختیارخرید 2) فروش اختیارخرید 3) خرید اختیارفروش 4) فروش اختیارفروش 

برای آموزش رایگان  اختیار معامله  کلیک کن

 

خرید اختیار خرید در زیان 

در قراردادهای خرید اختیارخرید ، اگر قیمت اعمال بیشتراز قیمت دارایی پایه در بازار بورس باشد ، قرارداد اختیارخرید درزیان خواهد بود. چرا که خریدار اختیارخرید از حق اعمال خود استفاده نخواهد کرد و پریمیوم پرداختی او به فروشنده به عنوان زیان تلقی خواهد شد.

فروش اختیار خرید در زیان 

در قراردادهای فروش اختیارخرید ، اگر قیمت اعمال کمتراز قیمت دارایی پایه در بازاربورس باشد ، قرارداد اختیارفروش در زیان خواهد بود. چرا که با کمتربودن قیمت اعمال از قیمت دارایی پایه سهم ، خریدار قرارداد از حق اعمال خود استفاده خواهد کرد و فروشنده متعهد است که ، سهم را از بازار بورس  با قیمتی بالاتر از قیمت اعمال خریداری کند و به قیمت اعمال به خریدار اختیارخرید بفروشد که این موجب زیان فروشنده خواهد بود.

خرید اختیار فروش  در زیان 

در قراردادهای خرید اختیارفروش ، اگر قیمت اعمال کمتر از قیمت دارایی پایه سهم باشد ، قرارداد خرید اختیارفروش در زیان خواهد بود . چرا که خریدار حق فروش را به امید کم شدن قیمت در آینده خریده است به این معنی که بتواند با قیمت کمتر سهم را در بازار خریداری کند و با قیمت اعمال بالاتر به فروشنده اختیارفروش ، سهام را بفروشد . در حالیکه با بالا رفتن قیمت دارایی پایه و کم شدن قیمت اعمال ، خریدار اختیارفروش ، از حق اعمال خود استفاده نخواهد کرد و پریمیوم پرداختی او به عنوان زیان خواهد بود.

فروش اختیار فروش  در زیان 

در قرارداد های فروش اختیارفروش ، اگر قیمت اعمال بیشتر از قیمت دارایی پایه سهم باشد ، قرارداد اختیارمعامله در زیان خواهد بود. چرا که فروشنده اختیارفروش به امید بالا رفتن قیمت داراریی پایه اقدام به فروش اختیارفروش کرده است یعنی امید داشته است که با بالا رفتن قیمت دارایی پایه ، خریدار از حق اعمال خود استفاده نکند و پریمیوم دریافتی ، سود فروشنده محسوب شود ولی با کم شدن قیمت دارایی پایه و بالا بودن قیمت اعمال ، خریدار اختیار فروش ، از حق اعمال خود استفاده خواهد کرد چرا که از فروشنده این تعهد را گرفته است که در قیمت اعمال حق فروش سهم به او را داشته باشد و فروشنده مجبور است که از آن بخرد . حال که قیمت دارایی پایه کمتر شده است ، خریدار اختیار فروش میتواند سهم را از بازار دارایی پایه به قیمت کمتر خریداری کند و به قیمت بالاتر یعنی قیمت اعمال به فروشنده اختیارفروش ، بفروشد و فروشنده را دچار زیان کند.

برای آشنایی کامل با کارگزاری ها و دریافت کد معاملاتی، می توانید در سه دقیقه کارگزاری اختیار معامله و دریافت کد معاملات آپشن را مطالعه کنید.

 

راهکاری ساده برای تشخیص در سود بودن اختیارمعامله

اگر خریداران اختیارمعامله را وزن (+) دهیم و در مقابل به فروشندگان وزن (-) بدهیم. از طرفی به اختیارخرید وزن (+) داده و به اختیارفروش وزن (-) بدهیم ، با قوانین ریاضی میتوانیم دریابیم که روند دارایی پایه اگر چگونه باشد موجب درسود یا زیان بودن اختیارمعامله شود . 

 

همانطور که در قوانین ریاضی رابطه ای میان ضرب مثبت ها و منفی ها در هم وجود دارد و به عنوان قاعده کلی میتوان از آن ها استفاده کرد، در قراردادهای اختیارمعامله نیز میتوان از این قوانین استفاده کرد .برای درک بهتر این مطلب پیشنهاد میکنیم پست آموزشی را مشاهد کنید.

یعنی اگر روند دارایی سهم پایه صعودی باشد خرید اختیارخرید در سود است

 

مثبت در مثبت =  مثبت

 

خرید  اختیارخرید

یعنی اگر روند دارایی سهم پایه نزولی باشد فروش  اختیارخرید در سود است

 

منفی در مثبت =  منفی

 

فروش  اختیارخرید

یعنی اگر روند دارایی سهم پایه نزولی باشد خرید اختیارفروش در سود است

 

مثبت  در منفی =  منفی

 

خرید  اختیارفروش

یعنی اگر روند دارایی سهم پایه صعودی باشد فروش اختیار فروش در سود است

 

منفی  در منفی =  مثبت

 

فروش  اختیارفروش

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


اشتراک در تلگرام

دسته بندی : نظرات دانشجویان

ویدیوها

  • 0
  • نظر دانشجوی عزیزمون درباره دوره آموزشی معامله گر برتر
  • مشاهده

مطالب مشابه

نظر خریداران فیلتر شاهکار
نظر خریداران فیلتر شاهکار

فیلتر بورس پول هوشمند یکی از بهترین فیلترهای بورسی است

نظر خریداران استراتژی شخصی
نظر خریداران استراتژی شخصی

این دوره برای اکسیریون به شدت توصیه میشود

استراتژی بورس _ استراتژی شخصی استاد جلال بیات
استراتژی بورس _ استراتژی شخصی استاد جلال بیات

استراتژی بورس خود را در کنار ما تجربه کنید

نظر خریداران استراتژی شخصی
نظر خریداران استراتژی شخصی

در این دوره با استراتژی شخصی ایچیموکو آشنا شده و خواهید توانست در کوتاه مدت و تایم های بل…

نظر خریداران استراتژی شخصی
نظر خریداران استراتژی شخصی

این دوره برای اکسیریون به شدت توصیه میشود

نظر خریداران اکسیر
نظر خریداران اکسیر

از خرید فیلتر اکسیر پشیمان نمی شوید

نظر خریداران فیلتر اکسیر
نظر خریداران فیلتر اکسیر

بهترین فیلتر بورس برای نوسان گیری

نظر خریداران استراتژی شخصی
نظر خریداران استراتژی شخصی

نقطه زنی به شگرد استاد

تعداد دیدگاه ها :
دیدگاه خود را بنویسید

برای ارسال دیدگاه وارد حساب کاربری شوید

مدرس
جلال بیات

 

مدرس و تحلیلگر بازار سرمایه  
تحلیلگر بازار مالی فارکس

تحلیلگر ارشد سایت یار سرمایه
عضو تیم icf_market تنها ارائه دهنده سبک ولوم تریدینگ به زبان فارسی در دنیا

 

آخرین مطالب
نظرات دانشجویان